Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Żony Władysława II Jagiełły
2021-04-14


Żony Władysława II Jagiełły - Jadwiga


Prawdopodobnie każdy mieszkaniec Łęczycy wie kim był Władysław II Jagiełło i jak dużą rolę za jego panowania odegrało nasze miasto. Nie każdy jednak mają wiedzę o jego życiu prywatnym, dlatego postaramy się opowiedzieć Państwu krótko o każdym z jego czterech małżeństw. Dziś przedstawiamy najbardziej znaną z żon Władysława II.


Jadwiga Andegaweńska była trzecią, najmłodszą, córką Ludwika Węgierskiego. Nigdy nie miała zasiąść na tronie ani Węgier ani Polski, dlatego postanowiono ją wydać za Wilhelma Habsburga, księcia Austrii. Poczyniono stosowne umowy, a Jadwiga wyjechała do Austrii aby wychowywać się razem z przyszłym mężem. Los bywa jednak przewrotny. W 1378 r. zmarła siostra Jadwigi, Katarzyna, która miała zasiąść na tronie Polski. Ludwik Węgierski, wyznaczył więc Jadwigę na tron Węgier, Marię zaś do rządzenia Polską. Król Ludwik zmarł w 1382 r., a władzę jako regentka przejęła Elżbieta Bośniaczka. Dzięki jej działaniom tron Polski objęła Jadwiga, a Węgierski jej siostra Maria.


Był to kulminacyjny zwrot w życiu młodej Jadwigi. Całe jej, jak mogłoby się wydawać, poukładane życie zostało zmienione. Została zmuszona udać się do kraju, który znała jedynie z opowieści babki, Elżbiety Łokietkówny oraz do przejęcia w nim władzy. Dodatkowo szlachta polska niezbyt chętnie widziała Habsburga na tronie, więc zamiast niego wybrano innego małżonka dla Jadwigi - Jagiełłę. Młoda władczyni była przerażona wizją małżeństwa z nieobyczajnym poganinem, który nie potrafił czytać ani poprawnie się wypowiadać. Rzeczywistość okazała się inna. Jagiełło potrafił się zachowywać się, jak na księcia przystało. Wbrew powszechnej opinii potrafił też czytać. Był dużo starszy od Jadwigi, która w momencie ślubu miała lat dwanaście, a on 34 lub 44 lata.


Małżeństwo udane politycznie - Polska i Litwa zjednoczyły się na cztery wieki – prywatnie jednak było niezbyt dobre. Jadwiga zaangażowała się w działalność charytatywną i edukacyjną, a Jagiełło zajmował się państwem. Wymagało to częstych wyjazdów, podczas których żona towarzyszyła mu bardzo rzadko. Nie stronił także od polowań, w których Jadwiga także niezbyt chętnie uczestniczyła. Niechęć Jadwigi do Jagiełły wynikała z wielu różnic, między innymi kulturowych. Istotna była także jej nieodżałowana miłość którą darzyła Wilhelma. On także nie mógł pogodzić się z jej stratą o czym może świadczyć fakt, iż nie ożenił się za życia Jadwigi oraz nazywał ją swoją żoną.


Jedynym dzieckiem urodzonym ze związku Jagiełły i Jadwigi była córka, Elżbieta Bonifacja. Urodziła się 13 lat po ślubie i zmarła w krótkim czasie po narodzinach. Jej matka odeszła 4 dni później, 17 lipca 1399 r.


Kolejną żoną Władysława II Jagiełły została Anna Cylejska. CDN.



Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia