Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Śladami różnych odcieni szarości łęczyckiego PRL-u - gra terenowa
2017-08-30


Wzorem lat ubiegłych Muzeum w Łęczycy oragnizuje po raz kolejny grę terenową ilustrującą historię miasta i okolic. W 2014 r. oraz 2015 r. zorganizowaliśmy odpowiednio: "Tropami żołnierzy niepodległości" (Łęczyca w latach 1914-1918) oraz "W okupowanej Łęczycy" (lata 1939-1945).

Tym raz pragniemy sięgnąć po okres PRL-u, okres trudny pod względem ustrojowym a przede wszystkim bytowym dla społeczeństwa. Jednak dla historii Łęczycy, zwłaszcza tej od roku 1956 był okresem jednego z jej największych rozkwitów. Związane to było z budową Łęczyckich Zakładów Górniczych. Łęczyca z małego prowincjonalnego miasteczka, dzięki nierentownej kopalni rudy żelaza, rozrasta się i podwaja liczbę mieszkańców. Gra zostanie zrealizowana w oparciu o publikacje, kroniki, wspomnienia uczestników, powojennej prasy lokalnej, materiały archiwalne oraz muzealia naszej placówki. Gra skierowana jest do szkół wszystkich szczebli nauczania w powiecie łęczyckim oraz podopiecznych łęczyckich szkół i ośrodków specjalnych. W czasie gry pragniemy przypomnieć uczniom najważniejsze wydarzenia historyczne związane z omawianym okresem (okres stalinizmu, żołnierze wyklęci, budowa ŁZG, millenium chrztu Polski, rozwój urbanistyczny miasta, łęczycka kultura, Solidarność). Uczniowie zmierzą się z konkurencjami sprawnościowymi lub angażującymi ich intelektualnie, przypomną sobie także zapomniane zabawy podwórkowe.


W pierwszych dniach września rozesłane zostaną zaproszenia dla szkół do udziału w projekcie. W grze będzie mogło wziąć udział maksymalnie 20 zespołów (około 200 uczniów).
Na stronie internetowej Muzeum ukażą się informacje poglądowe (regulamin gry, bibliografia, szkic historyczny), na podstawie których uczestnicy przygotują się do gry. Gra zostanie rozegrana w drugiej połowie października 2017 r. Uczniowie zaopatrzeni w plany miasta i okolic, ruszą szlakiem najważniejszych wydarzeń okresu PRL-u w mieście, które przeprowadzą ich historycznie aż do pierwszych wolnych wyborów.


W najbliższym czasie zaprezentujemy plakat! Poniżej zdjęcia z poprzednich gier terenowych.


Projekt dofinansowany ze środków
Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra"
                   Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia