Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Ciekawostki o eksponatach
2021-04-30


Pogawędki o eksponatach


Moneta,którą prezentujemy pochodzi z czasów, kiedy kształtowało się państwo polskie. To


DVCIS BOLEZLAI” - Denar Bolesława (Krzywoustego)


Na awersie tej srebrnej monety znajduje się krzyż z czterema kulami i czterema kropkami w rogach ramion; w otoku napis „+DENARIVS”. Rewers przedstawia księcia na tronie, który w prawej ręce trzyma oparty o ramię miecz, zaś ręką lewą czyni znak pokoju; w otoku napis „+DVCIS BLEZLA”. Średnica monety – 1, 7 cm, waga - 0,8 g. Bita w Krakowie od 1107 r.


Warto zauważyć, że wprawdzie denary występowały już wcześniej,ale dopiero na tej monecie pojawia się nazwa.


Bolesław Krzywousty był synem Władysława Hermana i czeskiej księżniczki Judyty. Pozostawał w konflikcie z przyrodnim bratem Zbigniewem, rywalizując z nim o pełnię władzy. Bolesław doprowadził do oślepienia, a następnie do zamordowania rywala. W ramach pokuty udał się na pielgrzymkę na Węgry, z której sprowadził kronikarza Galla Anonima. Na polecenie księcia spisał on dzieje Polski, gloryfikując przy tym swojego mocodawcę.


Należy przypomnieć, że drugą żoną Bolesława Krzywoustego była księżna Salomea. To jej zawdzięczamy wybudowanie jednego z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce – archikolegiaty w podłęczyckim Tumie.


Według najnowszych badań przydomek księcia Bolesława –Krzywousty - pochodzi od asymetrii żuchwy, która mogła być wynikiem skomplikowanego porodu.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia