aktualności
Czas wrześniowy
Tradycyjnie w całym kraju, w tym również w Łęczycy (10. IX.),odbywają się uroczystości, upamiętniające bohaterskie zmagania polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej z hitlerowskim najeźdźcą. Warto przypomnieć, że w dniach 9 – 12 września 1939 r. w naszym mieście toczyły się zaciekłe walki w ramach największej operacji wojskowej, zwanej Bitwą nad Bzurą .
Łęczycki cmentarz jest miejscem pochówku ok. 650 polskich żołnierzy, poległych w czasie wrześniowych walk. Wśród nich znajduje się dowódca 7 pułku artylerii ciężkiej - płk Tadeusz Bodnar, który zginął 12 września 1939 r.
Posiadamy w zbiorach eksponaty, dokumentujące ten wojenny, wrześniowy czas m.in.: metrykę śmierci płk. T. Bodnara, przestrzelony hełm polski wzór 31 pochodzący z pobojowiska, jest też orzełek z czapki wojskowej.
Nawiązując do wydarzeń września 1939 r., prezentujemy jeden z nabytków działu etnograficznego. To makatka ścienna tzw. kucharka z wizerunkiem wyruszającego na wojnę ułana, uzupełniona stosownym napisem. Z uwagi na fakt, że motywy wojenne lub żołnierskie, pojawiały się na makatkach stosunkowo rzadko tę, jako jedyną w naszej, muzealnej kolekcji, uznać należy za wyjątkowo cenną. Została wykonana w latach 50. XX wieku przez mieszkankę podłęczyckich Marynek.