Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Dziewczynka z zapałkami
2019-12-16
Piątkowe spotkanie w Muzeum z kinem niemym oraz muzyką graną na żywo miało dwie odsłony. W czasie pierwszej, licznie zgromadzona publiczność obejrzała kilkuminutowy film z 1911 roku na podstawie baśni J. CH. Andersena "Dziewczynka z zapałkami". W ramach warsztatów,stworzyła do niego własny podkład dźwiękowy. Odpowiednim sekwencjom filmu towarzyszyła bowiem brzmieniem dzwonków, fletów, kołatek i szeleszczącej cynfolii, współgrając z obrazami ukazującymi się  na ekranie. 


Część drugą wypełnił film o tej samej treści, zrealizowany w 1928 roku. Projekcji towarzyszyła muzyka, oparta na motywach skandynawskich, w wykonaniu zespołu pod kierownictwem Waldemara Rychłego (gitara), z udziałem Joanny Zieleckiej (flet) oraz Martyny Susek (altówka).

Dla młodszej części publiczności udział w koncercie był, prawdopodobnie, pierwszym kontaktem z filmem niemym i jego charakterystyczną gestykulacją oraz przerysowaną, ekspresyjną grą aktorską. Publiczność nieco starsza, pamiętająca telewizyjny cykl programów "W starym kinie" Władysława Janickiego, obejrzała te dwa obrazy z prawdziwą nostalgią. 

Dla wszystkich uczestników wydarzenia koncert  był emocjonalnym spotkaniem ze starą kinematografią, pięknem muzyki i wzruszającą opowieścią o ludzkiej biedzie i bezdusznym świecie.


Pan Waldemar Rychły, za naszym pośrednictwem, bardzo dziękuje młodzieży z klasy Id Liceum Ogólnokształcącego w Łęczycy za wspaniałą współpracę w czasie koncertu i niezwykły nastrój, jaki udało się dzięki nim razem stworzyć. Zespół, którym kieruje,  przyzwyczajony jest do grania w dużych salach, daleko od publiczności. W naszej, niewielkiej, wypełnionej widzami sali muzealnej, miał ich na dotyk, na wyciągnięcie ręki. Bliski kontakt między wykonawcami a odbiorcami wpłynął na poziom koncertu i znakomity jego odbiór.


Wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze  środków Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łęczycy.Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia