Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Egzotyka
2022-08-16Przeżyjmy to jeszcze raz…

Wspomnienia poturniejowePrzez wiele lat nasze turnieje rycerskie organizowane były w konwencji zgodnej ze średniowiecznym i obronnym charakterem zamku łęczyckiego. W roku 2019, w czasie XXI turnieju zmodyfikowaliśmy nieco listę zwyczajowo zapraszanych na turniej zespołów. Jako, że impreza odbywała się pod hasłem Rycerze kontra samuraje, więc wśród wykonawców znaleźli się goście z Japonii.


Publiczność turniejowa po raz pierwszy mogła podziwiać pokazy władania mieczem samurajskim w wykonaniu szkoły SHUNTOKAI, którą prowadzi Sensei Masanori Ogawa.


Gościom z Kraju Kwitnącej Wiśni tak spodobała się Łęczyca, że po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią, dwaj przedstawiciele szkoły przyjechali do nas ponownie. Przywieźli ze sobą oryginalne XVII i XVIII – wieczne zbroje samurajskie oraz cenne elementy wyposażenia.


W tym roku również pokusiliśmy się o lekki powiew egzotyki. Zaprosiliśmy na turniej rekonstruktorów historycznych z poznańskiej grupy Bellator societas, reprezentujących starożytny Rzym. Turyści zobaczyli ich w pełnym uzbrojeniu jako pretorian. Rekonstrukcje poszczególnych elementów wyposażenia, które mieli na sobie wykonano w oparciu o źródła historyczne metodami znanymi w starożytności tzn. przy użyciu młota, kowadła i narzędzi rymarskich.


Nasirzymscy” goście mieli także ze sobą zrekonstruowaną zbroję dla konia, która jest jedyną tego rodzaju w Europie.


Foto: Muzeum w Łęczycy, J. Jankowski, J. Ziółkowski


Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia