Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Kolejny dar do muzealnych zbiorów
2021-08-18

Kolejnydar do muzealnych zbiorów


Kolejnydar trafił do muzealnych zbiorów. Ofiarodawcą jest pan PawełWojtera - pasjonat sercemoddany Łęczycy, niestrudzony kolekcjoner wszystkiego, cowiąże się z dziejami naszego miasta. Jesteśmy w posiadaniu wieluinteresujących i cennych eksponatów, które przekazał do muzeumjuż wcześniej,


Tymrazem dar pana Pawła to, pochodzące z lat 50. XX w., szklanestrzykawki wielokrotnego użytku wraz z oryginalnymi opakowaniami,spora ilość metalowych igieł różnej wielkości, a takżenaczynia do ich sterylizacji. Z uwagi na wszechobecne dziś wyłączniestrzykawki jednorazowe, dar jest interesujący i cenny.


Dlapana Pawła dar ten ma wartość sentymentalną, bowiem igły istrzykawki należały do jego mamy – pani Janiny Wojtera (1910-2000). Była pielęgniarką i pracowała w łęczyckim szpitalu wlatach, kiedy ten mieścił się jeszcze w budynku przy. ul.Kilińskiego (obecna przychodnia MEDAR).


Wrodzinie państwa Wojterów przypominana jest następująca historia.Otóż, pani Janina po zakończeniu kursu PCK, w październiku 1939r. podjęła pracę jako pielęgniarka w szpitalu w Łęczycy. Podjej opieką znaleźli się m. in. trzej ranni żołnierze niemieccy.Kiedy jako wrogów - chciano ich dobić, sprzeciwiła się iuratowała im życie. Żołnierze zapisali jej nazwisko. Kiedywrócili do Niemiec na czas rehabilitacji, zdarzeniem tymzainteresowali dziennikarzy. Nazwisko polskiej pielęgniarki JaninyWojtera znalazło się wtedy w jednej z ówczesnych gazetniemieckich.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia