Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Koncert
2020-08-26Koncertpolskiej średniowiecznej muzyki instrumentalnej i wokalnej


W najbliższą sobotę – 29 sierpnia br. Łęczyca będzie miejscem niezwykłego koncertu. W czasie jego trwania zaprezentowane zostaną utwory, pochodzące ze średniowiecznych antyfonarzy i kancjonałów.


Koncert organizowany jest w ramach cyklu „Szlakiem Piastowskich Stolic”. Giecz, Gniezno, Płock, Brześć Kujawski i Wiślica, a teraz także i nasze miasto, jako jedna ze stolic piastowskich, stanie się świadkiem muzycznego wydarzenia. Koncerty organizowane są bowiem z okazji 700 lecia koronacji Władysława Łokietka. Fakt ten przez wielu historyków uznawany jest za moment scalenia księstw piastowskich w jeden organizm państwowy.


W koncercie wykorzystano historyczne teksty Jana Długosza, którym towarzyszy polska średniowieczna muzyka instrumentalna i wokalna. Usłyszymy m. in. Bogurodzicę i Gaude Mater Polonia. Jednakże najciekawszym dla nas łęczycan będzie hymn Chorus nova Ierusalem, który pochodzi z XV - wiecznego antyfonarza znalezionego w Tumie. Liczący 104 pergaminowe karty antyfonarz znajduje się w zbiorach naszego Muzeum.


Utwory wokalne i instrumentalne wykonają kantorzy Scholae Gregorianae Silesiensis, Scholae Mulierum Silesiensis oraz zespół instrumentalistów dawnych pod kierunkiem Pawła Iwaszkiewicza.Kierownictwo artystyczne sprawuje Robert Pożarski.


Koncert będzie miał charakter procesji, a poszczególne utwory wykonywane będą w czasie kolejnych jej etapów.


Początek o godz. 19.00 w kościele farnym św. Andrzeja Apostoła, następnie orszak wykonawców przejdzie na rynek, a na zakończenie uda się na zamek.


Wstęp bezpłatny! Zapraszamy!

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia