Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Krzyż
2020-08-10


Krzyż Walecznych



Z okazji 100 rocznicy ustanowienia Krzyża Walecznych, pragniemy przypomnieć o tym ważnym, w najnowszej historii Polski, odznaczeniu. Rada Obrony Państwa wydała rozporządzenie w tej sprawie 11 sierpnia 1920 roku. Krzyż Walecznych miał być odznaczeniem nadawanym żołnierzom za odwagę w boju. Liczono także, że wpłynie on pozytywnie na morale polskich wojsk, które w przededniu Bitwy Warszawskiej znajdowały się w bardzo trudnej sytuacji.


Idea przyszła jednakże zbyt późno i nie miała znaczenia w kluczowym momencie wojny polsko-bolszewickiej. Tym niemniej wielu bohaterskich żołnierzy zasługiwało, by podkreślić ich męstwo. Krzyż Walecznych nadawano po zakończeniu wojny szczególnie zasłużonym na polach bitew w trakcie walk z Sowietami, a także tym którzy walczyli o niepodległość, o granice, w powstaniach śląskich, wielkopolskim i styczniowym.


Odznaczeni Krzyżem Walecznych posiadali w okresie dwudziestolecia międzywojennego różne przywileje m.in. pierwszeństwo przy nadziale ziemi czy dodatkowe punkty przy przyjęciu do szkół oficerskich. Konstytucja kwietniowa z 1935 roku zapewniła im również prawo wyborcze do Senatu. Posiadanie odznaczenia wiązało się także z prawem do awansu wojskowego o jeden stopień.


Nadawanie odznaczenia Krzyżem Walecznych przywrócono w trakcie II wojny światowej. Otrzymywali je żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, walczących w oddziałach zakonspirowanych w kraju, a także żołnierzy wojsk polskich w ZSRR.


Wojskowi wykazujący się wielokrotnie niesamowitą odwagą zasługiwali na podkreślenie swoich zasług. Jedną z osób którym nadano Krzyż Walecznych był pan Władysław Olczak z Łęczycy, weteran kampanii wrześniowej, który później przedostał się na Zachód do odtwarzanego we Francji polskiego wojska. Brał udział w kampanii 1940 roku, a następnie ewakuował się wraz z innymi żołnierzami do Wielkiej Brytanii. Tam został żołnierzem Dywizji Pancernej generała Maczka, z którą przeszedł szlak bojowy na froncie zachodnim aż do zakończenia II wojny światowej.



Z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego, wspomnijmy bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność.



Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia