Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Nagroda im. Benedykta Polaka 2017
2017-06-01
9 czerwca 2017 r. o godz. 17:00 w Archikolegiacie w Tumie pod Łęczycą odbędzie sięceremonia wręczenia nagród im. Benedykta Polaka. Tegoroczną – III edycję nagrody honorowym patronatem objął Prezydent RP. 

Pragniemy przypomnieć, że patronem naszej nagrody jest zakonnik franciszkański Benedykt Polak, który w latach 1245 - 1247, wraz z włoskim mnichem Giovannim da Pian del Carpine, odbył poselstwo w imieniu papieża Innocentego IV do chana Mongołów. Owocem tej niezwykle niebezpiecznej wyprawy był pierwszy w Europie opis ówczesnego imperium mongolskiego, wyprzedzający o ponad pół wieku słynne „Opisanie Świata” Marco Polo. Wybór Łęczycy, jako siedziby Kapituły Nagrody i Archikolegiaty w Tumie Łęczycą jako miejsca wręczania nagród nie jest przypadkowy, albowiem to właśnie stąd w 1245 r., szczodrze zaopatrzeni przez Księcia Konrada I Mazowieckiego, emisariusze rozpoczęli zasadniczą część swej wyprawy. Poprzez odwołanie do osoby Patrona naszej nagrody, pragniemy podkreślić rolę, jaką w całej swej historii Polska odegrała w zakresie kontaktów międzykulturowych i poszerzenia wiedzy o świecie. 
Laureatami tegorocznej edycji Nagrody zostali: 
- prof. dr hab. Jerzy Gąssowski, mediewista, nestor polskiej archeologii, odkrywca grobu w katedrze Fromborskiej zawierającego szczątki wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. 
- prof. dr Owen Gingerich, amerykański astronom i historyk nauki Uniwersytetu Harvarda oraz badacz Smithsonian Institution. Profesor Owen Gingerich od lat współpracuje z polskimi uczonymi nad spuścizną Mikołaja Kopernika. 
Ponadto Kapituła przyznała dwa Wyróżnienia honorowe: 
- Małgorzata Wojtaczka, biolog, uczestniczka i współorganizatorka wielu wypraw. Kilka miesięcy temu została pierwszą kobietą, która pieszo i bez asysty zdobyła biegun południowy. 
- Tomasz Mazur, etnolog, podróżnik i literat. Autor książki „Mozaika indyjska”, jednej z najbardziej wnikliwych i celnych analiz indyjskiej kultury. 

W ramach uroczystości, oprócz laudacji i wystąpień Laureatów, odbędzie się koncert utworów renesansowych w wykonaniu zespołu Miraculis. 

Patronat honorowy nad ceremonią objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia