Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Podziemny tunel odkryty?!
2023-03-31Podziemny tunel odkryty?!


W czasie prac porządkowych prowadzonych na najniższej kondygnacji wieży zamkowej, pracownicy muzeum dokonali interesującego odkrycia. Otóż po odsunięciu gruzu, zalegającego tuż przy posadzce pod jedną ze ścian, natrafiono na tajemniczy otwór. Pierwsze oględziny wykazały, że otwiera się za nim pusta przestrzeń, co sugeruje, że za ścianą może znajdować się jakiś tunel. Czyżby wreszcie natrafiono na wejście do mitycznego, podziemnego przejścia, łączącego nasz zamek z kolegiatą w Tumie? Według starych przekazów i opowieści, w tunelu tym w czasie wojen i różnego rodzaju niepokojów, bezpieczne schronienie znajdowały kobiety i dzieci. Składowano tam też kosztowności, cenne przedmioty i wszelkiego rodzaju dobra.

Za hipotezą, że znaleziono wreszcie legendarny tunel przemawia fakt, iż w pobliżu otworu, na ceglanych ścianach wieży widnieją tajemnicze znaki, wyobrażające poziome linie, koła i krzyże. Niewkluczone, że mogą to być swoiste stemple pozostawione przez budowniczych podziemi. A może wyryte krzyże to swego rodzaju symbole, mające chronić wejście do lochów przed wrogiem, poszukiwaczami skarbów lub innymi niepowołanymi osobami?

Warto zwrócić uwagę, że wielokrotnie podejmowane przez śmiałków próby odnalezienia tego wejścia, kończyły się niepowodzeniem. Zdarzyły się nawet wypadki śmiertelne. O jednym z nich wspomina Leonard de Verdmon Jacques w publikacji „Łęczyca i Tum”, wydanej w 1909 r.


Informacja o znalezisku została przekazana odpowiednim służbom konserwatorskim, które podejmą stosowne kroki, dotyczącego dalszego postępowania.

Obecnie sprawą pierwszorzędnej wagi wydaje się być zabezpieczenie tunelu. Po wykonaniu niezbędnych prac i odpowiednim zagospodarowaniu, może się on stać w przyszłości atrakcyjną, podziemną trasą, przyciągającą do naszego miasta rzesze turystów. Byłby ponadto znakomitym dopełnieniem planowanego na podłęczyckich łąkach szlaku, tworzącego Pierścień Księżnej Salomei”.


O dalszych działaniach, związanych z tym sensacyjnym odkryciem w zamkowej wieży, będziemy informować na bieżąco.
Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia