Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Podziemny tunel
2023-04-03Podziemny tunel


Wszystkich zainteresowanych podziemnym tunelem, łączącym wieżę zamku łęczyckiego z kolegiatą tumską uprzejmie informujemy, iż pokazany na naszych fotografiach otwór istnieje naprawdę. Jest to prawdopodobnie wejście do tunelu wentylacyjnego, jakich w zamku jest wiele.


Prawdziwe są również znaki wyryte na ścianach w najniższej kondygnacji wieży. Nie były one do tej pory przedmiotem badań. Przyjmujemy więc, że mogli je zostawić więźniowie, którzy w średniowieczu odbywali karę in fundo turri. Autorami znaków mogą być również poszukiwacze legendarnych skarbów diabła Boruty. Mogli je również pozostawić przygodni turyści.


Co do samego tunelu. Mówi się, że dla własnej wygody wybudował go diabeł Boruta, by móc szybko i niepostrzeżenie przemieszczać się między zamkiem a kolegiatą. Tak skutecznie zamaskował przy tym wejście do tunelu, że do dzisiejszego dnia nikomu nie udało się go odnaleźć. Gdzie faktycznie się ono znajduje, wie tylko sam diabeł.


Jak każdy zamek, także i nasz kryje w sobie jeszcze wiele nieodkrytych tajemnic.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia