Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-04-30





Prezentujemy kolejną opowieść z cyklu Pogawędki o eksponatach.



Insygnia



Ostatnimi nabytkami działu historycznego są przedmioty przekazane naszemu Muzeum w grudniu 2019 r. przez Zarząd nieistniejącego już Cechu Rzemiosł Różnych w Łęczycy. Korzystając z okazji, podziękowania za ten dar składamy na ręce starszego łęczyckiego Cechu - pana Bogdana Marynowskiego.


Wśród przekazanych przedmiotów, dokumentujących zamkniętą już historię łęczyckich rzemieślników (m. in. pamiątkowe medale, unikatowe publikacje) na szczególną uwagę zasługują insygnia władzy cechowej w postaci ozdobnego łańcucha. Noszony był przez starszego cechu jako symbol tradycji rzemiosła i dowód ciągłości działania.


Łańcuch o wadze 0,43 kg i długości 67 cm wykonany jest ze srebra. Składa się z 22 półwypukłych okrągłych elementów, połączonych ogniwami. Znajdują się na nich znaki cechowe poszczególnych zawodów, a także herby Łęczycy i Ziemi Łęczyckiej. Łańcuch zwieńcza napis : CRR Łęczyca oraz sylwetka orła w koronie.


Wyobrażone na insygniach symbole cechów są pozłacane. Przedstawiają znaki: kowali, szewców i cholewkarzy, rzeźników, krawców, murarzy, rymarzy i garbarzy, ślusarzy samochodowych, kołodziejów i bednarzy, kuśnierzy, introligatorów, zdunów, zegarmistrzów i złotników, cieśli, elektryków, fotografów, ślusarzy i blacharzy, stolarzy i fryzjerów.

Łańcuch wykonał w połowie lat 80. XX wieku łęczycki złotnik Jacek Piaskowski. Była to praca dyplomowa przedstawiona na egzaminie mistrzowskim.


Wraz z insygniami otrzymaliśmy także szkatułkę do ich przechowywania. To metalowe pudełko z politurą, imitującą drewno i płaskim wieczkiem zamykanym na kluczyk.

Obecność insygniów władzy cechowej w naszych zbiorach ma ogromne znaczenie. Wraz z pozostałymi, przekazanymi nam eksponatami, uzupełniają muzealną kolekcję. Dokumentuje ona kilkuwiekowe dzieje rzemiosła i rękodzielnictwa łęczyckiego. Warto dodać, że w historii naszego miasta cechy rzemieślnicze zapisały się złotymi zgłoskami.



Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia