Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-08-11


Pogawędki o eksponatach


Zaglądamy ponownie do magazynu numizmatycznego i spośród wielu zgromadzonych tam monet wybieramy:


Maravedi


To hiszpańska moneta używana od XII w. do 1847 r. Jej początki związane są ze światem arabskim. Była wtedy jeszcze saraceńskim złotym dinarem i nazywano ją też morabitem lub morabotinem. Wraz z podbojami muzułmanów rozpowszechniła się na cały teren Morza Śródziemnego.


Kiedy Półwysep Iberyjski ponownie znalazł się pod panowaniem władców chrześcijańskich,na monecie pozostawiono arabskie napisy, ale wśród nich zaczęto wybijać krzyż. Wtedy też zmieniono jej nazwę na maravedi.


Początkowo monetę bito ze złota. Z czasem przekształciła się w srebrną. Wraz ze stopniowym zmniejszaniem się w jej składzie szlachetnego kruszcu,także i sama moneta traciła na wartości. Kiedy bito ją w miedzi, ilość monet na rynku była tak duża, że przyjmowano je na wagę.


Warto wiedzieć, że kiedy Krzysztof Kolumb wyruszał na wyprawę do Ameryki, otrzymał 2 miliony maravedi. Były to pierwsze monety,które rozpowszechniły się na terenach obydwu Ameryk.


Znajdująca się w naszym posiadaniu miedziana moneta o nominale 16 maravedi pochodzi z czasów panowania Filipa IV Habsburga (1621-1665). Ma średnicę 250 mm i waży 3,95g. Trafiła do nas w 1972 r.



Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia