Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-07-27

Pogawędki o eksponatach


Pragniemy zachęcić wszystkich, by zwrócili uwagę na eksponowany na wystawie archeologicznej miniaturowy


Toporek


Został znaleziony w 1951 r. u podnóża wału w zachodniej części grodziska w Tumie. Jest jednym z wielu posiadanych przez nas eksponatów, pochodzących z prac nad badaniem początków państwa polskiego, które miały miejsce na przełomie lat 40. i 50. XX wieku.


Wykonany z brązu toporek o wymiarach 5 cm na 3, 2 cm ma otwór w środku i jest obustronnie zdobiony ornamentem oczkowym, występującym na całej powierzchni. Jest miniaturową wersją prawdziwych toporów używanych w walce.


Toporek, zawieszony na rzemyku lub sznureczku mógł być noszony na szyi lub włożony za pas. Jego zminiaturyzowane przeznaczenie tak, jak innych przedmiotów: narzędzi (sierpy, młotki, nożyce) albo broni (miecze, sztylety, włócznie, tarcze toporki), choć ma długą tradycję, nie do końca jest wiadome.


Toporek mógł być amuletem, chroniącym przed złymi mocami lub zjawiskami atmosferycznymi. Mógł posiadać właściwości lecznicze albo być dziecięcą zabawką. Mógł też być prezentem, wręczanym chłopcom w czasie postrzyżyn jako symbol ich przynależności do drużyny wojowników.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia