Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-09-23

Pogawędki o eksponatach


To będzie pogawędka o eksponacie, który trafił do zbiorów kilkanaście dni temu. Jest już nasz, ale nie został jeszcze wpisany do inwentarza muzealnego. To:


Czako (czapka górnicza)


Czako z czerwonym pióropuszem jest darem pana Mirosława Figla, mieszkańca Łęczycy. Od 1978 aż do momentu rozwiązania Łęczyckich Zakładów Górniczych (1992 r.) był członkiem zakładowej orkiestry, w której grał na kornecie (trąbce). Orkiestra górnicza wpisała się w historię Łęczycy na stałe. Uświetniała swego czasu swoimi występami nie tylko uroczystości zakładowe, ale też miała swój udział we wszystkich ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w naszym mieście.


W pamięci pana Mirosława utkwił szczególnie wyjazd orkiestry w czerwcu 1979 r. na koncerty, które odbywały się w Zagłębiu Ruhry (ówczesna Republika Federalna Niemiec). Wspomina, że występował tam w galowym mundurze górniczym, szytym z tej okazji na miarę w Katowicach. Koncerty orkiestry musiały się wtedy publiczności bardzo podobać, bowiem pojechała ona do Niemiec jeszcze w następnym roku, czyli już w stanie wojennym.


Ciekawe, że pan Figiel grał w orkiestrze górniczej i nosił branżowy mundur, ale nie był pracownikiem ŁZG. Stały etat miał bowiem w Zakładach Zbożowo - Młynarskich w Łęczycy.

Dziś pan Mirosław Figiel jest na emeryturze, ale nadal pozostaje czynny zawodowo i...muzycznie. Gra bowiem w orkiestrze Stowarzyszenia Gminnej Orkiestry Dętej gminy Łęczyca. Jest tam najstarszym czynnym muzykiem amatorem.


Pan Mirosław Figiel urodził się w 1948 r. w Leśmierzu. Podstawy gry na instrumencie miał okazję poznać jako chłopak, uczestnicząc w zajęciach, organizowanych przez orkiestrę dętą, która działała wtedy przy leśmierskiej cukrowni.


Dziękujemy panu Mirosławowi za dar i życzymy zdrowia oraz wielu jeszcze muzycznych sukcesów.


Czapka z czerwonym pióropuszem będzie kolejną w naszym muzealnym zbiorze,ponieważ posiadamy już czapki z pióropuszami w kolorach białym, zielonym i czarnym.

Warto przy okazji dodać, że pióropusz przy czapce górniczej symbolizuje ptasie pióra, którymi dawni gwarkowie czyścili otwory strzałowe w kopalniach. Swoje znaczenie ma też kolor pióropuszy:

-zielone – są przynależne dyrektorom generalnym i dyrektorom górniczym

-białe – przypisane są osobom dozoru ruchu zakładu górniczego

-czarne – noszą górnicy

-czerwone – członkowie orkiestry



Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia