Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2021-02-01




Pogawędki o eksponatach


2 lutego przypada jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich - Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane także Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Ta data wyznacza również koniec zwyczajów bożonarodzeniowych: choinek, śpiewania kolęd i wizyt duszpasterskich. Święto ilustruje rzeźba:


Na Gromniczną


Tego dnia wierni przynoszą do kościołów przystrojone świece, by je pobłogosławić. Zgodnie z utrwalonymi przez wieki wierzeniami poświęcona świeca zyskiwała niezwykłą moc. Dawniej, po powrocie z kościoła wypalano nią krzyż na belce sufitu. Płomień świecy służył też do rozniecania wszystkich ogni w domu: w kuchni, w piecach, lampach a także w lampce oliwnej wiszącej przed świętym obrazem. Jeszcze do niedawana świecę przechowywano wraz z palmą wielkanocną. Wierzono, że wspólnie strzegą domostwo i jego mieszkańców przed wszelkim złem. Poświęconą świecę zwano również gromnicą, jako że postawiona w oknie w czasie burzy, miała chronić dom przed uderzeniami piorunów, gromów. Jej płomień bronił też ludzi przed wilkami, złymi mocami, odwracał czary i złe uroki oraz leczył choroby.


Płonącą gromnicę wkładano w ręce osoby zmarłej, aby światło towarzyszyło jej w ostatniej drodze.


Autorem rzeźby Na Gromniczną (1989) jest Paweł Flakiewicz, mieszkaniec naszego miasta. Bohaterki jego pracy to łęczycanki. Kobiety mają na sobie suknie w barwach naszego regionu. Ich głowy przykrywają białe chusty kamelowe. Zwane także łęczyckimi, chusty te są charakterystyczne dla naszego regionu.


Chusty, ręcznie robione z cienkich nici kamelowych (kamlotowych), ozdobione koronkami wykonanymi na widełkach, były elementem zimowego, tradycyjnego ubioru kobiecego. Szczyt ich popularności przypadł na okres międzywojenny.


Muzeum w Łęczycy posiada interesującą kolekcję chust. Tworzą ją zarówno te oryginalne, przedwojenne, jak również powstałe w czasie projektu Rekonstrukcja łęczyckich chust kamelowych, zrealizowanego wspólnie z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi w 2007 r.




Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia