Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-09-20


Pogawędki o eksponatach


Bohaterem kolejnej pogawędki ponownie czynimy nie eksponat, ale jego twórcę. A jest nim:


Wacław Czerwiński (1911 – 1986) – rzeźbiarz ze Świnic Warckich


Przygodę z rzeźbiarstwem zaczynał standardowo. Jako paroletni chłopak strugał ptaszki, zwierzątka i drobne zabawki dziecięce. Dorosłe życie na dłuższy czas ograniczyło jego młodzieńcze zainteresowania, ale kontakt z ostrym nożykiem pozostał.


Posługiwał się nim codziennie w warsztacie, bowiem był z zawodu szewcem. Od końca lat 40. XX w. naprawa obuwia stanowiła podstawowe źródło jego utrzymania.


Raz dostał do naprawy trepy wykonane z lipowego drewna. Tego dnia odsunął na bok szewskie kopyto. W starym kawałku drewna ujrzał bowiem coś, co sprawiło, że w solidnym rzemieślniku górę wziął artysta. Zamiast naprawić drewniak - wyrzeźbił z niego figurkę. Po długiej przerwie, wrócił do sztuki rzeźbiarskiej.


Jego twórczość określić można jako nieszablonową i samoistną. Rzeźbiarz nie bał się żadnej tematyki, chętnie sięgał do przeszłości, ale i pozostawał blisko czasów obecnych. Tworzył w sposób tradycyjny, ale i nieobce były mu inne i nowe rozwiązania formalne. Nie uciekał od problemów, które niosło ze sobą życie, ale szukał też inspiracji w świecie fantazji, baśni i legend.


Rzeźby Czerwińskiego zwracają uwagę swoim wysublimowaniem, nacechowane są silną, emocjonalną ekspresją. Źródeł wrażliwości artysty szukać należy w jego przeszłości, osobistych przeżyciach i indywidualnej wrażliwości.


Jedną z przyczyn niestereotypowych rzeźbiarskich wyborów Wacława Czerwińskiego był jego pobyt w czasie II wojny światowej w obozie jenieckim w Moosburgu na terenie Górnej Bawarii. Okres, w którym walczył o przeżycie, zostawił trwały ślad w jego psychice i wpłynął na dalszą egzystencję.


W zbiorach muzealnych posiadamy liczącą blisko 50 eksponatów kolekcję prac tego twórcy. Większość z nich powstała w latach 60. XX w., ostatnie rzeźbiarz wykonał na początku lat 80. XX w.


Od śmierci Wacława Czerwińskiego upłynęło już ponad 30 lat, ale w pamięci tych, którzy mieli okazję go poznać, zachował się obraz doświadczonego przez życie mężczyzny, o szczupłej, wysokiej sylwetce i siwych włosach .





Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia