Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2021-02-24

Pogawędki o eksponatach


Filigranowe ptaki Andrzeja Dębowskiego


Ptaki, towarzyszące człowiekowi od początku istnienia zawsze budziły jego zainteresowanie. Lekkość i gracja z jaką poruszały się w przestrzeni sprawiała, że zawsze kojarzyły się ze swobodą i wolnością. Różnorodność metaforyki związanej z ptakami sprawiła, że stały się one także jednym z tematów, obecnych w twórczości ludowej.


Od ponad 64 lat (!) ptaki rzeźbi, mistrz nad mistrze w tej dziedzinie – Andrzej Dębowski z Piątku.


Jego twórczość rzeźbiarska składa się z kilku etapów. Ten najstarszy charakteryzuje się obecnością filigranowych, kruchy szczygiełków o szpileczkowych dziobkach. Ptaszki są tak delikatne,że stają się nierzeczywistymi, baśniowymi stworzeniami. Zwracają uwagę swoim wysmukłym, delikatnym rysunkiem. Ich ulotność podkreślają subtelne i finezyjne kształty. Tęczowa gama kolorów i różnorodne zdobienia: kropki, paski linie faliste czynią z nich wręcz nierealne stworzenia.


Swoje misternie wypracowane ptaszki Andrzej Dębowski prezentuje w dwojaki sposób. Jedne mocuje są na okrągłych podstawkach, przystosowanych do powieszenia na ścianie. Inne umieszcza na niewielkich, miniaturowych drzewkach. Zależnie od ilości ptaszków, poszczególne prace autor nazywa pieszczotliwie dwójeczkami, trójeczkami lub czwóreczkami.


Filigranowe ptaszki, powstałe w najwcześniejszym okresie twórczości Andrzeja Dębowskiego, odnaleźć można w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia