Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2021-03-17




Pogawędki o eksponatach


Z bogatych zbiorów działu numizmatycznego pochodzi moneta wybita za czasów panowania jednego z Jagiellonów. Jest to


Denar koronny


króla Jana Olbrachta (1492 – 1501), trzeciego z synów Kazimierza Jagiellończyka. Tę niewielką (śr. 1,3 cm) srebrną monetę wybito w mennicy krakowskiej. Na awersie znajduje się orzeł, rewers zawiera koronę z umieszczoną pod nią literą „O”.


Jan Olbracht przejął tron po ojcu i panował 6 lat. Był dobrze wykształcony, znał łacinę i język niemiecki. Kochał muzykę i malarstwo. Interesował się architekturą obronną. Za jego czasów wybudowano w Krakowie Barbakan, który miał chronić miasto przed najazdami tureckimi.


W 1497 r. król Jan Olbracht stanął na czele zbrojnej wyprawy rycerstwa polskiego do Mołdawii. Jej celem było ocalenie polskiego lenna przed Imperium Osmańskim i ewentualne opanowanie wybrzeża Morza Czarnego. Jednakże działania wojenne skończyły się niepomyślnie i doprowadziły do ogromnych strat. Ponadto, w drodze w powrotnej, siły polskie wpadły w zasadzkę, w której życie straciło ponad 10 tys. rycerzy oraz kilka tysięcy osób z taborów.

Po tych wydarzeniach powstało powiedzenie „Za króla Olbrachta wyginęła szlachta”.



Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia