Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2021-05-25


Pogawędki o eksponatach


26 maja – Dzień Matki. Z obszernego zbioru rzeźb wybieramy więc kilka prac, tematycznie związanych z tym Świętem.


Matki


Różnorodne przedstawienia naszych rodzicielek były popularnym tematem rzeźb wielu twórców. W regionie łęczyckim te najpiękniejsze i najbardziej wzruszające wyszły spod dłuta Bolesława Grabskiego (1910 - 2005) z Leśmierza. Artysta ten należał do grona najbardziej cenionych naszych twórców ludowych.


Bohaterkami swych prac czynił proste, wiejskie kobiety, trzymające na ręku lub prowadzące przed sobą dwoje lub troje dzieci w różnym wieku. Nadawał portretowanym przez siebie matkom twarze naznaczone miłością i wzruszającym poświęceniem. Podkreślał ich oddanie i macierzyńską miłość.


Po latach, zapytany o przyczynę tak mocno obecnej w jego twórczości tematyki kobiecej, odpowiedział :”(…) Kobieta, matka daje początek ludzkości. Jest początkiem świata. Poza tym odgrywa najważniejszą rolę w domu, w rodzinie. A dlaczego zawsze w otoczeniu kilkorga dzieci? Dawniej zawsze tak było...(...)”.


Wychowany na wsi (Chorki gm. Grabów) Bolesław Grabski pochodził z wielodzietnej rodziny. Miał dwanaścioro sióstr i braci. Wspominając czasy dzieciństwa, tworzył rzeźbiarskie portrety tradycyjnej, wiejskiej rodziny. W centrum umieszczał ojca i matkę, których zawsze otaczało liczne potomstwo.


Foto:
B. Grabski "Cyganka" (1973); "Matka z dziećmi" (1983); "Rodzina i 14 dzieci" (1980)

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia