Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-06-01Pogawędki o eksponatach


Tematem dzisiejszej pogawędki będą:


Majtki damskie


Prezentujemy na stałej wystawie eksponat, który wzbudza, szczególnie wśród młodszych zwiedzających spore emocje, zwłaszcza kiedy już wiedzą co oglądają. A są to po prostu majtki, tyle tylko, że liczą sobie blisko 100 lat. Dwa egzemplarze takiej damskiej bielizny, trafiły do naszych zbiorów w 2005 r.


Znacznie różnią się od współczesnych, choćby z powodu rozszerzających się ku dołowi nogawek o długości 60 cm, pięknie ozdobionych białą bawełnianą tzw. wstawką. Majtki mają zaszewki, obustronne rozporki, pasek o regulowanej objętości i zapięcie na guziki. W przypadku zmiany figury użytkowniczki, umożliwiają regulację obwodu. Bielizna jest nieużywana i w związku z tym bez żadnych uszkodzeń.


Majtki należały do zmarłej w połowie lat 90. XX wieku mieszkanki Łęczycy. Prawdopodobnie ona sama była też autorką wyhaftowanego na nich monogramu „I F”. To pierwsze litery imienia i nazwiska panieńskiego właścicielki, które jest nam znane, wiemy też jak nazywała się jako mężatka. Ze względów oczywistych nie będziemy ich ujawniać.


Dodajmy, że mamy w zbiorach jeszcze jeden egzemplarz majtek z długimi nogawkami, pięknie ozdobionymi ręcznie wykonaną koronką. Uszyto je w okresie międzywojennym, a ich właścicielka była mieszkanką Starej Sobótki. Ślady ich używania (noszenia) są na tyle widoczne, że w tym przypadku wartość dokumentalna dominuje nad walorami estetycznymi.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia