Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-06-23

Pogawędki o eksponatachTym razem zaglądamy na naszą stałą wystawę archeologiczną. Tematem pogawędki jest:


Sprzączka


Została znaleziona w 1949 r. w czasie prac wykopaliskowych, prowadzonych na grodzisku w Tumie w ramach badań nad początkami państwa polskiego.


Sprzączka jest profilowana i ma długość 42 mm i szerokość 25 mm. Wykonano ją z brązu techniką odlewu. Posiada karbowaną ramę w miejscu oparcia kolca. Od spodu ma 4 nity do połączenia z rzemiennym pasem. Ozdobą sprzączki jest, wykonane techniką reliefu, wyobrażenie gryfa w kole, otoczonym trójkątnymi wgłębieniami.


Sprzączki o podobnych formach używane były w Europie zachodniej i środkowej w drugiej połowie XIII w. Nasza sprzączka datowana jest na lata 50. XIII – 1. połowa XIV w.


Wizerunek gryfa powstał z połączenia dwu stworzeń: lwa i orła. Najstarsze jego przedstawienia pochodzą z Mezopotamii i liczą sobie ponad 5000 lat. Według XIV-wiecznego tekstu Johna de Bado Aureo „Tractatus de armis” gryf uwidoczniony na tarczy miał oznaczać, że posługująca się nim osoba jest człowiekiem silnym, łączącym w sobie cechy orła i lwa czyli odwagę oraz szlachetność.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia