Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-12-09


Pogawędki o eksponatach


Prezentujemy dziś jeden z ciekawszych eksponatów ze zbiorów działu artystycznego:


Wotum


To srebrna tabliczka o wymiarach 17 cm x 14 cm z napisem „Lancicia 1764”. Przedstawia św. Benona z mitrą i pastorałem w ręku, któremu towarzyszy para zwierząt. Św. Benon, niemiecki biskup, jest orędownikiem chorych, rybaków oraz przedstawicieli fauny. Wotum trafiło do naszych zbiorów z archikolegiaty w Tumie.


Votum w języku łacińskim oznacza dar obiecany, życzenie, obietnicę. Jest ofiarą dla bóstwa, której towarzyszy określona intencja lub podziękowanie za wstawiennictwo.


Zwyczaj składania wotum ma swój początek w świecie antycznym, a darem ofiarnym była wtedy : broń, odzienie, biżuteria gliniane figurki, a także drewniane lub gliniane tabliczki z opisem rzeczy oczekiwanych lub spełnionych. W IV wieku, w Italii pojawiły się pierwsze wota wykonane ze złota i srebra. W Polsce wota znane są od XVI wieku.


Dzisiaj wota dziękczynne i intencjonalne, składane przez wiernych, znajdują w wielu kościołach polskich. Wota w postaci złotych i srebrnych przedmiotów, sznurów korali i bursztynów zdobią ściany Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia