Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-05-08


Pogawędki o eksponatach


Tematem dzisiejszej pogawędki będzie:

Skarb ozorkowski



Muzealny dział numizmatyczny jest drugim, po etnograficznym, działem z największą ilością eksponatów. Liczy ich bowiem ponad 2500 sztuk. Przytłaczającą część zbioru stanowią monety, wchodzące w skład tzw. skarbu ozorkowskiego.


Skarb został znaleziony, zupełnie przypadkowo, w połowie listopada 1972 r. Stało się to przy wycinaniu starej gruszy, która rosła na terenie posesji Mirosławy i Józefa Wawrzyniaków w Ozorkowie przy ul. Orzeszkowej 34. Wśród korzeni drzewa natrafiono na naczynie,wypełnione monetami o wadze 5, 7 kg.


Skarbem ozorkowskim natychmiast zainteresowały się okoliczne muzea, jednakże pani Mirosława zadecydowała o jego przekazaniu do Muzeum w Łęczycy z uwagi na fakt, iż Ozorków znajdował się wtedy w granicach powiatu łęczyckiego. Wraz ze skarbem Muzeum otrzymało także naczynie, w którym je znaleziono – ręcznie lepiony, gliniany garnek.

Państwo Wawrzyniakowie za swoją obywatelską postawę otrzymali nagrodą w wysokości 10 tysięcy ówczesnych złotych. Po latach okazało się, że pieniądze odmieniły ich życie, jednakże nie przyniosły szczęścia.


Do naszego Muzeum trafiło ponad 1800 monet, w późniejszym okresie jeszcze blisko 300 ich sztuk. Te bowiem teściowa pani Mirosławy ukryła w pudełku i przechowywała w kuchennym kredensie. Jest niemal pewne, że jakaś ilość monet ze skarbu znalazła się w rękach prywatnych. Obecny bowiem przy wykopywaniu gruszy znajomy państwa Wawrzyniaków, zabrał kilkanaście z nich, a następnie sprzedał na Bałuckim Rynku.

Skarb ozorkowski w dominującej swej części zawiera, pochodzące głównie z XIV w., grosze praskie, bite w czeskiej mennicy w Kutnej Horze.


Jednak do najcenniejszych okazów w znalezisku ozorkowskim należą, z uwagi na swą rzadkość, monety polskie. Osiem ich egzemplarzy wyszło spod stempla króla Kazimierza Wielkiego (1333-1370). Są prawdziwymi rarytasami numizmatycznymi.


Znalezisko ozorkowskie zaliczane jest do największych skarbów późnośredniowiecznych groszy, odkrytych na terenie Polski.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia