Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-05-18


Pogawędki o eksponatach


Tematem dzisiejszej opowieści będzie:


Miecz bałdrzychowski


Do najcenniejszych eksponatów w dziale archeologicznym należy średniowieczny miecz,

zwany przez nas bałdrzychowskim. Jego historia pięknie wpisuje się w dzieje naszego zamku, a także wiąże się z osobą króla Władysława Jagiełły, który w Łęczycy gościł blisko 40 razy.


W 1409 roku na zamku podjęto decyzję o pomocy Litwie i Żmudzi, która de facto była wypowiedzeniem wojny zakonowi krzyżackiemu. Rok później w podłęczyckich lasach na wojnę z zakonem (bitwa pod Grunwaldem) zbierały się wojska sieradzkie i wielkopolskie. Jednym z miejsc zbiórki była wieś Bałdrzychów (pow. poddębicki), w której 22 czerwca 1410 roku odbył się wiec rycerski.


W tejże miejscowości 530 lat później (1942 r.) rolnik Wacław Błaszczyk w mule rzeki Ner znalazł miecz, który następnie trafił do zbiorów naszego Muzeum.


Jest to wyjątkowo lekki (ok. 1 kg) miecz półtoraręczny i ma 117 cm długości. Charakterystyczny i niezwykle rzadki element tego egzemplarza, to inkrustowany znak mieczownika umieszczony na głowni. Jest nim znak wilka.


Mieczownicy,którzy z czeladników stawali się mistrzami, mieli zwyczaj oznaczać swoje wyroby tak, by wyróżniały się wśród innych. Do najbardziej znanych w średniowieczu ośrodków, słynących z wyrobu mieczów należały Solingen i Passawa. Miecze tam wykonywane oznaczano symbolem tzw. wilka passawskiego, gdyż ta właśnie miejscowość używała tego oznaczenia już w XIII w. Solingen przywłaszczyło sobie ten znak prawdopodobnie dopiero w wieku XV.


Jesteśmy przekonani, że miecz z naszych zbiorów mógł być własnością rycerza, który stracił go przeprawiając się przez Ner, kiedy zdążał pod wodzą króla Władysława Jagiełły po victorię grunwaldzką.



Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia