Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-07-15


Pogawędki o eksponatach


Zaglądamy ponownie na naszą wystawę archeologiczną, bowiem tematem opowieści będą:


Pierścionki


W czasie prac wykopaliskowych, prowadzonych na grodzisku w Tumie na przełomie 40. i 50. XX w. w ramach badań nad początkami państwa polskiego, znaleziono m. in. foremki odlewne oraz surowiec w postaci srebrnych drucików i blaszek. Znalezisko pozwoliło domyślać się istnienia tam pracowni złotniczej, która zaspakajać mogła potrzeby dworu kasztelańskiego a nawet książęcego.


Pracownia złotnicza świadczyła o zamożności mieszkańców grodu, których stać było na zamówienie konkretnych wyrobów ze szlachetnych kruszców. Była także dowodem umiejętności ówczesnych rzemieślników, którzy potrafili wykonać prawdziwe jubilerskie cacka.


Najliczniej reprezentowanymi ozdobami były pierścionki, których w czasie wykopalisk tumskich znaleziono 53 sztuki. Prócz srebrnych i złotych były wśród nich także skromniejsze cynowe, szklane i brązowe. Czas ich powstania określono na: od końca X w. do XIV w.


Do najcenniejszych w naszych zbiorach należą dwa pierścionki srebrne z ozdobnymi obrączkami i oczkami kamiennymi lub szklanymi oraz srebrny sygnet pieczętny z wyrytą rozetą w tarczy.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia