Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-09-10


Pogawędkio eksponatach


Tematemkolejnej naszej opowieści jest instrument muzyczny. Ale jaki! To :


Diabelskieskrzypce


Znalazł je na wysypisku śmieci jeden z mieszkańców Łęczycy. Donaszych zbiorów trafiły w 2016 r.


Pierwotniediabelskie skrzypce były obrzędowym instrumentem przebierańców. Zczasem pojawiły się w zespołach folklorystycznych, w którychpełnią rolę perkusyjną, a zarazem są swego rodzaju ciekawostką.


Klasycznediabelskie skrzypce składają się listwy drewnianej, zzamontowanymi na niej strunami i pokrętłem, umożliwiającym ichregulację. W części dolnej znajduje się pudło rezonansowe, zaśw górnej - blaszane talerze oraz wiszące blaszki – brzękadła. Tuteż przywiesza się dla ozdoby pęk kolorowych wstążek.


Naszeskrzypce mają przymocowane na listwie trzy struny oraz bębenek zrysunkiem diabła. Listwę zwieńcza drewniana figurka, wyobrażającasiedzącego diabełka z rękoma ułożonymi na kolanach. Z dużymprawdopodobieństwem można stwierdzić, że są kopią oryginalnychskrzypiec z terenu, a zostały wykonane w 1982 r.


Gra na diabelskich skrzypcach polega na szarpaniu strun, uderzaniulub pociąganiu smyczkiem po strunach i pudle rezonansowym orazpotrząsaniu instrumentem i stukaniem nim o podłoże.


Wartododać, że swego czasu piękne, diabelskie skrzypce znajdowały sięw zestawie instrumentów kapeli ludowej, działającej przy DomuKultury w Łęczycy. Skonstruował je Henryk Bednarek (1951 - 2003) -niezwykle wszechstronny rzeźbiarz ze Świnic Warckich.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia