Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-11-18


Pogawędki o eksponatach


Niemal każdy z nas, w pewnym okresie życia, wraca często wspomnieniami do czasów dzieciństwa. Pamięć działa wybiórczo i z reguły najdłużej zachowujemy w niej to, co najlepsze. Najpiękniejsze wspomnienia wiążą się zwykle się z domem rodzinnym, zaś szczególnym sentymentem darzymy reminiscencje kulinarne.


Dla jednych najpiękniejszym wspomnieniem będzie aromat drożdżowego ciasta, zaś inni przywołają smak niedzielnego rosołu lub złocistych placków kartoflanych. Wracając pamięcią do dawnych, prawdziwych zapachów i smaków, odtwórzmy w niej jeszcze jeden - smak prawdziwego, wiejskiego masła. Do jego wyrobu służyła


Kierzynka


Smukłe naczynie z drewnianych klepek, opasanych obręczami z długim ubijakiem umieszczonym w okrągłej pokrywie - tak można w skrócie opisać sprzęt, obecny niegdyś w każdym wiejskim domu.


Kierzynka, zwana w innych regionach kierzanką to starsza siostra późniejszych maselnic, masielnic, maśniczek, masielniczek.


Tłuste, nie odciągane mleko ubijano w kierzynce szybkimi ruchami aż do momentu, kiedy zaczęło się ono zbijać w grudki, a na dnie naczynia osiadała maślanka. Żółte kawałki scalano w większe, by ostatecznie powstałe masło uformować w osełkę. Gotowe do spożycia chłodzono w wodzie studziennej. Zawinięte w lnianą szmatkę, zabezpieczone liśćmi chrzanu trafiało do sprzedaży na targach i jarmarkach.


Kawałek świeżo upieczonego chleba, posmarowany żółciótkim masłem dla wielu z nas pozostaje synonimem smakołyku z dzieciństwa.


Dziś masło kupione w sklepie, nawet opatrzone etykietką: wiejskie, extra, śmietankowe to mimo wszystko nie tamto masło. Gdyby jednak ktoś bardzo chciał, to przy niewielkim nakładzie sił może je zrobić sam.


Na fotografii nasze kierzynka i rzeźby, od lewej:

Wiktora Rysio Kobieta z kierzynką, Świnice Warckie 1982

Bolesława Grabskiego Maślarka, Leśmierz 1982

Filomeny Robakowskiej Kobieta z kierzynką, Witonia 1969




Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia