Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Porozumienia
2020-08-31





31 sierpnia 2020 roku obchodzimy 40 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Ich zawarcie umożliwiło m.in. utworzenie wolnych związków zawodowych. Rozpoczynał się kilkumiesięczny okres „karnawału Solidarności”.


Już we wrześniu 1980 roku w Łęczyckich Zakładach Górniczych powstał pierwszy lokalny oddział Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Później zaczęły pojawiać się kolejne komisje w łęczyckich zakładach. Powstała także Międzyszkolna Komisja Pracowników Nauki, Oświaty i Wychowania. W 1981 roku 16 zakładowych komisji „Solidarności” skupiało około 5000 członków. Wtedy uformowała się Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Ziemi Łęczyckiej. Stała się ona Delegaturą Zarządu Regionalnego Ziemi Łódzkiej. Przedstawiciele Związku z Łęczycy byli obecni na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”.


Stan wojenny wprowadzony w grudniu 1981 roku brutalnie przerwał proces liberalizacji rzeczywistości społeczno-politycznej w Polsce. Wiele organizacji zdelegalizowano. Działacze społeczni zostali internowani m.in. w łęczyckim więzieniu. Wydawało się, że władza ludowa wygrała po raz kolejny. Jednak pragnienia wolności nie dało się łatwo zdusić.Procesy zapoczątkowane w sierpniu 1980 roku stanowiły preludium do upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, który upadł już kilka lat później.



Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia