Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Potop
2020-08-18



Sierpień i wrzesień to czas ważnych rocznic związanych z początkiem potopu szwedzkiego. Wydarzenia te zapisały się w historii Łęczycy w sposób szczególny. Chcemy dziś przypomnieć okoliczności tego tragicznego dla Rzeczypospolitej najazdu.



Po kapitulacji 25 lipca 1655 roku wojsk polskich pod Ujściem, armia szwedzka bezpiecznie mogła ruszyć z dalszą ofensywą przez Koło i Łęczycę w kierunku Warszawy. Król Jan Kazimierz wyznaczył na miejsca koncentracji wojsk koronnych Zgierz, Łowicz i Łęczycę. W tym rejonie działał oddział Stanisława Czarneckiego, który jako jedyny odnosił niewielkie sukcesy. Wobec siły armii szwedzkiej, oddziały polskie zaczęły się wycofywać. 16 września zostały rozbite w bitwie pod Żarnowem, a król Jan Kazimierz udał się na wygnanie na Śląsk, eskortowany przez chorągwie łęczyckie.



Gdy wojska koronne cofały się pod naporem Szwedów, starosta łęczycki Jakub Olbracht Szczawiński przygotowywał miasto do oblężenia. Król szwedzki Karol Gustaw powierzył zajęcie Łęczycy generałowi Robertowi Douglasowi. Ten otoczył miasto artylerią i rozpoczął ostrzał co zmusiło oddział Szczawińskiego do wycofania się. Miasto i zamek obsadzili Szwedzi. Wkrótce zostali wyparci przez oddział utworzony przez okoliczną szlachtę. Polacy utrzymali się w mieście przez 4 tygodnie, lecz na wieść o nadciągających posiłkach szwedzkich opuścili je.



Wojska szwedzkie dokonały rzezi mieszkańców, zrabowały miasto i okoliczne wsie. W trakcie działań artyleryjskich zamek uległ poważnemu zniszczeniu. Dalszych uszkodzeń doznał w kolejnym roku, gdy wojska koronne wypierały Szwedów z Rzeczypospolitej. Po tym wydarzeniu zamek nie wrócił już nigdy do pierwotnego kształtu.



Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia