Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Retrospektywny Przegląd Łęczycki
2017-12-01

Oddajemy w Państwa ręce Retrospektywny Przegląd Łęczycki. Wydanie, w którym znajdziecie przedruki artykułów łęczyckich gazet z okresu PRL-u, m.in. Ziemia Łęczycka, Zagłębie Łęczyckie, Biuletyn Solidarności Ziemi Łęczyckiej, Bojownik Łęczycki. Artykuły te tematycznie wiążą się m.in. z budową Łęczyckich Zakładów Górniczych. Łęczyca z małego prowincjonalnego miasteczka, dzięki nierentownej kopalni rudy żelaza, rozrasta się i podwaja liczbę mieszkańców. Powstają nowe obiekty i szkoły ale ten rozwój niesie ze sobą również pewne problemy (więcej na stronach 1-3). Negatywne zjawiska i wypadki, przypisywane postaci diabła Boruty, opisywane są w prześmiewczych reportażach (strona 4). Na uwagę zasługuje również wizja Łęczycy z 2014 r., o której śni Łęczycanin w 1970 r.

Wśród artykułów znajdziecie Państwo również wycinki bardzo unikatowych gazet, jak Biuletyn Solidarności Ziemi Łęczyckiej czy Bojownik Łęczycki, wykonywany ręcznie w łęczyckim Zakładzie Karnym. Ostatnią stronę, standardowo, przeznaczyliśmy na sport reprezentowany przez największy, wielosekcyjny klub sportowy w mieście, Górnik Łęczyca.

Retrospektywny Przegląd Łęczycki trafi do placówek oświatowych i kulturalnych powiatu łęczyckiego już w najbliższym  tygodniu. Najliczniejszymi odbiorcami gazety będą przede wszystkim uczestnicy gry terenowej, pn. Śladami różnych odcieni szarości łęczyckiego PRL-u.

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".
                                                                                     

Poniżej gazeta w formacie PDF. Materiał zamieszczony na stronie jest dostępny na licencji:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC 4.0)


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia