Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Warsztaty Bożonarodzeniowe w DPS
2017-12-08


Zakończył się kolejny cykl spotkań pracowników merytorycznych Muzeum z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy. Temat ostatniego z nich dotyczył  symboliki potraw, związanych ze świętami Bożego Narodzenia.


Zgodnie z wielowiekową, polską tradycją,  rozpoczynająca te święta kolacja wigilijna jest postna i powinna składać się z płodów ziemi, lasów i wody. To znaczy, że na naszych stołach muszą znaleźć się dania przygotowane ze zbóż, owoców, orzechów, miodu i ryb. Każdy z tych produktów ma znaczenie symboliczne. Gwarantują dostatek, pomyślność, bogactwo, zapewniają zdrowie, liczne potomstwo, a także mądrość, szczęście i długie życie.

I choć w ciągu lat, potrawy na naszych stołach zmieniały się zgodnie z obowiązującymi trendami żywieniowymi, dostępnością produktów czy aktualna modą, na wigilijnych stołach zawsze obecne były n.p. kapusta z grochem (siła, zdrowie oraz miłość i liczne potomstwo), czerwony barszcz (długie życie), makowiec (dostatek), miód (chroni od złego), orzechy (mądrość, inteligencja), bakalie (szczęście). Zwróćmy uwagę na tę symbolikę, przygotowując tradycyjne, bożonarodzeniowe menu.


W części drugiej przedświątecznego spotkania w DPS, przygotowaliśmy wspólnie dekoracje bożonarodzeniowe. Piękne stroiki zdobić będą pokoje wszystkich podopiecznych.

W życzeniach składanych sobie wzajemnie na nadchodzące święta Bożego Narodzenia, oprócz tradycyjnego zdrowia, szczęścia i pomyślności, pojawiły się także takie, które niosą nadzieję na kolejne spotkania w DPS w tym samym gronie.

Fot. Emilia Kaftanowicz, DPS Łęczyca


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia