Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Wielkanocny prezent
2022-04-16


Wielkanocny prezent


Wszyscy lubimy prezenty. Okazji do ich dawania i przyjmowania jest wiele. Na przykład Święta. Prezenty dostajemy na Gwiazdkę, ale też z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Te ostatnie nazywają się wielkanocnym zajączkiem.

Muzeum nasze otrzymało właśnie wielkanocnego zajączka. To cztery rzeźby autorstwa Stanisława Kopki, wykonane w latach 80. XX w. Przekazały je do zbiorów muzealnych panie Wiesława Barańska z Ozorkowa oraz Krystyna Sochacka z Łodzi. Ofiarodawczynie są prywatnie krewnymi tego znanego i cenionego twórcy ludowego naszego regionu.


Stanisław Kopka (1910 - 1989) mieszkał w Dzierzbiętowie Dużym gm. Łęczyca. Rzeźbił, w charakterystycznym dla siebie stylu, figurki ilustrujące dawne życie na polskiej wsi, także postaci świętych i patronów oraz oczywiście diabła Borutę.

Rzeźba nie była jedyną pasją Stanisława Kopki. Był też świetnym gawędziarzem oraz znawcą ziołolecznictwa i medycyny ludowej. Prowadził w swojej wsi teatr amatorski. Przez wiele lat aktywnie działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzierzbiętowie Dużym.


Obydwu Paniom bardzo dziękujemy za wielkanocnego zajączka. Rzeźby Stanisława Kopki powiększą muzealny zbiór prac tego ludowego artysty.
Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia