Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Wspomnienie
2022-09-30


Wspomnienie


W dniu 12 września 2022 r. na cmentarzu parafialnym w Witoni rodzina, bliscy i znajomi pożegnali Jadwigę Matusiak – rzeźbiarkę, cenioną twórczynię, jedną z najbardziej znanych artystek ludowych regionu łęczyckiego.


Jadwiga Matusiak (ur. 1929) zaczęła rzeźbić na początku lat 60. XX w., podtrzymując tym samym rodzinną tradycję, zapoczątkowaną przez jej matkę - Filomenę Robakowską (1902 – 1981). Początkowe próby strugania w drewnie, z czasem stały się dla niej ważne, a późniejsze uprawianie sztuki rzeźbiarskiej wręcz pierwszoplanowe. Rzeźbiła z prawdziwym zamiłowaniem w czasie wolnym od zajęć domowych, rodzinnych obowiązków i prac w gospodarstwie. Uprawianie rzeźby sprawiało jej radość do końca życia, pozwalało zapomnieć o dolegliwościach zdrowotnych, dawało zapomnienie.


Twórczyni miała swoje ulubione tematy, do których z upodobaniem wracała.


Chętnie rzeźbiła postaci historyczne. W kręgu jej zainteresowań twórczych pozostawali mieszkańcy tradycyjnej wsi polskiej. Wyjątkową przyjemność znajdowała w przedstawianiu figur: Chrystusa, Matki Bożej, świętych i uskrzydlonych aniołów. Do perfekcji doszła, rzeźbiąc pary młode w strojach ślubnych, ale też pary ludzi w różnym wieku, tulących się do siebie.


Lubiła festiwale i kiermasze sztuki ludowej. Chętnie przyjeżdżała do Łęczycy na kolejne edycje „Barw jesieni”, organizowanych przez łęczycki Dom Kultury. W czasie naszych turniejów rycerskich miała swoje stałe miejsce handlowe pod murami zamku. Ostatnimi czasy w wyprawach tych towarzyszyła jej córka Anna.


Jadwiga Matusiak brała udział w licznych konkursach na sztukę ludową, była laureatką wielu wyróżnień i nagród. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych.


W grudniu 2021 r. uhonorowana została nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za całokształt osiągnięć twórczych.


W połowie lipca tego, roku łódzki Ośrodek Telewizji Polskiej zrealizował felieton filmowy, poświęcony Jadwidze Matusiak. Rzeźbiarka strugając figurkę, opowiadała w nim o sobie i swojej twórczości. Wydawała się być wtedy w dobrej kondycji...

Zmarła 9 września br.Fot. Archiwum Muzeum w Łęczycy, 1975 r.

Andrzej Białkowski, 2010 r.

Archiwum Muzeum w Łęczycy, 2019 r.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia