Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Lipcach Reymontowskich
2017-10-12


Do Lipiec pojechali wszyscy uczestnicy wcześniejszych warsztatów pająkarskich, a więc dziewczęta z trzeciej klasy oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej w Witoni oraz młodzież z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łęczycy. Brakło jedynie pani Marii Lasotowej, która zrezygnowała z wyjazdu ze względu na stan zdrowia.
Lipce Reymontowskie przywitały nas słońcem, wiatrem oraz... orzechami. Duże drzewo orzecha włoskiego, rosnące przed budynkiem Muzeum zrzuca właśnie swoje owoce. Poszukiwanie  orzechów wśród spadłych liści, młodszym uczestnikom wycieczki, sprawiło sporo frajdy.
Po Muzeum oprowadzał nas jego dyrektor - pan Jerzy Murgrabia. Mogliśmy wysłuchać interesującej opowieści o dziejach Lipiec, a także poznać bliżej fakty z życia Władysława Stanisława Reymonta, autora m.in. Ziemi obiecanej, Fermentów i Komediantki, laureata literackiej nagrody Nobla w 1924 roku za Chłopów.
Duch Reymonta i wszechobecny klimat nagrodzonej, znanej także z serialu telewizyjnego - powieści, towarzyszyły nam w czasie zwiedzania ekspozycji muzealnych. Zobaczyliśmy zaaranżowane wnętrza chałupy księżackiej, w której zachwyciły nas głównie wielobarwne stroje. Szczególną uwagę zwróciliśmy na wiszący u sufitu łowicki pająk, jakże różniący się swoją urodą od naszych pająków łęczyckich. Oglądaliśmy  zachowane wyposażenie wiatraka, koła młyńskie i żarna. Podziwialiśmy rzeźby Elżbiety Świderek i Adama Głuszka w galerii sztuki ludowej. Dzięki uprzejmości pana dyrektora weszliśmy na wystawę, prezentującą zachowane maszyny z manufaktury włókienniczej, założonej w Lipcach pod koniec XIX w. przez rodzinę Winklów. Ponadto młodzi uczestnicy wycieczki po raz pierwszy zobaczyli drewniane wozy na żelaznych kołach i półkoszek, a także cały zestaw różnorodnych narzędzi, które bardziej kojarzyli z salą tortur niż z pracami gospodarskimi. Na koniec obejrzeliśmy fragment filmu, który opowiadał o historii i dniu dzisiejszym Lipiec Reymontowskich oraz dokumentował występ miejscowego Amatorskiego Zespołu Regionalnego. Śpiewy i tańce z inscenizacji "Wesele Boryny" w wykonaniu członków tego Zespołu, towarzyszyły nam na pożegnanie.

W czwartek 12 października br. o godz. 10.00 uczestnicy projektu Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich spotkają się w Muzeum na uroczystym jego zakończeniu.


Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia