Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Wystawa czasowa "Czas Bożego Narodzenia"
2018-12-20

Okres od pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli (25 grudnia - 6 stycznia) nazywano dawniej dwunastnicą, świętymi wieczorami lub Godami. Czas ten wyróżniał się wielością rozmaitych obrzędów i praktyk magicznych. Wierzono, że wszystko, co się w tym terminie wydarzy, będzie miało swoje odbicie w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. 

Współcześnie Boże Narodzenie to czas refleksji, spokoju i rodzinnych spotkań. Wigilia, pasterka, choinka i prezenty składają się na charakterystyczny dla tych świąt niepowtarzalny nastrój.


Wpisując się w tę jedyną w swoim rodzaju atmosferę, przygotowaliśmy wystawę czasową pt. Czas Bożego Narodzenia. Zapraszamy serdecznie wszystkich do jej obejrzenia. Motywem przewodnim ekspozycji  są najpiękniejsze szopki autorstwa łęczyckich twórców, pochodzące z naszej bogatej kolekcji. Wśród nich jest m.in szopka umieszczona w łęczyckim zamku oraz szopka w wieży tumskiej kolegiaty, obejmowanej przez diabła Borutę.


Na tle szopek pokazujemy wybrane rzeźby, które ilustrują tradycyjne zwyczaje ludowe, obchodzone niegdyś w okresie bożonarodzeniowym. Można więc zobaczyć wędrówkę świętej  Rodziny do Betlejem oraz narodziny Jezusa w ubogiej stajence. Przypominamy zwyczaj kolędowania i chodzenia z szopką.  Wracamy do tradycji odwiedzin herodów, prezentujących bożonarodzeniowe misteria. Czas Godów zamyka święto Trzech Króli, upamiętniające Mędrców ze Wschodu, którzy złożyli hołdy nowo narodzonemu Dzieciątku.


Warto przy tym wspomnieć, że dawniej, z okazji święta Trzech Króli, wypiekano w regionie łęczyckim specjalne ciastka zwane szczodrakami. Obdarowywano nimi najmłodszych.


Wystawa czynna grudzień 2018 - luty 2019

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia