Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Wystawa czasowa "Na Przednówku"
2019-03-13
           

Dla wszystkich gości, którzy odwiedzą nasze Muzeum przygotowaliśmy wystawę czasową pt. „Na przednówku. Wieś łęczycka w rzeźbie ludowej”. Zapraszamy do jej obejrzenia.

Jest to ilustrowana rzeźbami opowieść o trudnym dla dawnej wsi polskiej okresie przedwiośnia i charakterystycznym dla tej pory roku przednówku. Przednówek kojarzył się swego czasu z trudnym okresem kończących się zimowych zapasów oraz widmem niedostatku, biedy i głodu. Towarzyszyła mu troska o zachowanie wystarczającej ilości materiału siewnego i sadzeniaków. Przednówek był również czasem orki i siewów, oczekiwania na nowe plony, modlitwy o urodzajny rok. Niósł ze sobą nadzieję na dostatek i obfitość dóbr.

Wśród rzeźb ilustrujących tę tematykę znajduje się znaczna ilość figur, prezentowanych przez nas po raz pierwszy. Wśród nich do najciekawszych należy ,licząca blisko 30 elementów „Zagroda wiejska”, autorstwa Bolesława Grabskiego, wykonana w 1992 r. 
Uzupełnieniem ekspozycji są fotografie wsi łęczyckiej oraz stosowne cytaty z trzeciego tomu „Chłopów” W. St. Reymonta.

Wystawa czynna do czerwca br. w dniach i godzinach otwarcia Muzeum.


Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia