Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

XII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich
2019-04-08


XII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich





Tegoroczna, XII już edycja Szkolnych Drużyn Rycerskich, odbędzie się 31 maja. W związku z tym nasze muzeum wysłało zaproszenia do szkół podstawowych na terenie naszego powiatu. W związku z likwidacją gimnazjów w tym roku każda szkoła podstawowa może zgłosić dwie drużyny – jedną z klas 5-6 oraz jedną z klas 7-8 (i 3 klasy gimnazjum). Poniżej zamieszczamy szczegółowy regulamin konkursu wraz z tegoroczną tematyką quizu. Na zgłoszenia czekamy do 17 maja.



Regulamin XII Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich



Muzeum w Łęczycy informuje iż w tym roku XII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich rozpocznie się 31 maja, około godz. 9.00 na dziedzińcu zamku w Łęczycy. Każda szkoła może zgłosić dwie drużyny – jedną z klas 5-6 i jedną z klas 7-8 (i 3 klasy gimnazjum). Drużyny powinny liczyć 10 osób (dowolna ilość chłopców i dziewcząt). Drużyny będą oceniane w 10 kategoriach:


1) W pierwszej kolejności oceniany jest strój drużyny. Zawodnicy powinni się pojawić w ubiorze z epoki średniowiecza. Oceniane będzie wykonanie stroju, ilość jego elementów, jakość materiału, nowe dodatki w porównaniu do roku poprzedniego oraz ewentualna wspólna chorągiew, czy zawołanie.


2) Drużyny następnie brać będą udział w 7 konkurencjach sprawnościowych:


a) strzelanie z łuków do tarcz punktowanych. Każda drużyna wyznacza jednego zawodnika, który ma 3 strzały. Punktację przyznaje się według ilości zdobytych punktów.

b) bieg w nartach wieloosobowych. Każda drużyna wyznacza trzech zawodników. Dwa zespoły po trzy osoby biegną obok siebie w nartach do określonego punktu i z powrotem. Punktację przyznaje się według czasu.


c) atak na Saracena. Każda drużyna wyznacza trzech zawodników. Jeden dosiada drewnianego konia, a dwaj pozostali go ciągną. Celem jest złapanie na włócznię zawieszonego krążka. Każda drużyna ma 3 podejścia. Punktację przyznaje się według czasu i ilości złapań.


d) rzut podkową do celu. Każda drużyna wyznacza jednego zawodnika, który trzykrotnie rzuca do celu podkową. Punktację przyznaje się za trafienia.


e) machina rycerska. Każda drużyna wyznacza jednego zawodnika, który ma za zadanie trzykrotnie złamać mieczem patyk w maszynie. Punktację przyznaje się za udane złamania.


f) serso. Każda drużyna wyznacza dwóch zawodników, z czego jeden trzyma miecz, a drugi ma za zadanie narzucić na niego kółko. Punktację przyznaje się za trafienia.


g) trzymanie miecza. Każda drużyna wyznacza jednego zawodnika, który trzyma w wyprostowanej ręce miecz. Punktację przyznaje się według czasu.


3) Równolegle z konkurencjami sprawnościowymi będą odbywać się dwie konkurencje umysłowe:


a) dyktando pisane gęsim piórem.


b) quiz wiedzy o średniowieczu rozwiązywany przez 3 osoby z drużyny. W tym roku z okazji okrągłej rocznicy naszego muzeum pytania będą związane z zamkiem, na którym się ono mieści oraz samą instytucją.


Wiedzę na temat zamku oraz muzeum można zdobywać w następujących książkach:


- Łęczyca. Monografia miasta do 1990 roku, red. Ryszard Rosi, Łęczyca 2001.

- T. Poklewski, Zamek w Łęczycy, Łęczyca 1996.

- Zamki środkowopolskie. Część I, red. T. Poklewski, Łódź 1977.

- przewodniki po Łęczycy i ziemi łęczyckiej.


Nagradzane będą 3 pierwsze miejsca w obu kategoriach wiekowych.



W trakcie trwania turnieju prosimy młodzież o zachowanie czystości na dziedzińcu, „rycerskie” zachowanie w stosunku do przeciwników oraz bezwzględne stosowanie się do wskazówek i poleceń prowadzących konkurencje turniejowe. W przypadku nie przestrzegania poleceń rozważane może być odebranie części punktów. Na uczestników czekać będą ławki dla drużyny, napoje oraz drobny poczęstunek. Prosimy także o pozostawianie swoich rzeczy przy wskazanych przez organizatora miejscach oraz o nieużywanie sprzętów do przeprowadzania konkurencji bez wiedzy prowadzących turniej.
Opiekunów prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który należy przesłać na adres mailowy (skan): dgosk@muzeumleczyca.pl, bądź dostarczyć osobiście do Ratusza Miejskiego w Łęczycy do dnia 17 maja (ostatnie piętro). Ewentualne zmiany uczestników po tym terminie proszę zgłaszać mailowo, bądź telefonicznie. Podpisując formularz zgłoszeniowy, rodzice wyrażają zgodę na publikację wizerunku swojego dziecka na facebooku oraz stronie internetowej Muzeum w Łęczycy.







Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia