Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

XI Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich
2018-05-15


Regulamin XI Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich


Muzeum w Łęczycy informuje iż w tym roku do XI Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich zgłosiło się do dnia dzisiejszego 14 drużyn. Impreza rozpocznie się 25 maja, około godz. 9.00 na dziedzińcu zamku w Łęczycy.

Jak co roku ocenie poddany zostanie strój drużyny (będziemy zwracać uwagę na dodatki rycerskie, dworskie wykonane własnoręcznie). W ramach turnieju uczniowie będą rywalizować między sobą w konkurencjach sprawnościowych: strzelanie z łuku do tarcz punktowanych i z wizerunkami zwierząt (w jednej kolejce uczestnik będzie musiał strzelać z trzech różnych miejsc; po łuku), narty wieloosobowe (tym razem z nawrotem), atak na saracena (dodatkowo wprowadzony zostanie czas do konkurencji oraz cel na różnych wysokościach), rzut podkową do celu, machina rycerska, serso (z każdym rzutem odległość od partnera będzie się zwiększać), trzymanie miecza oraz konkurs dla skrybów - dyktando pisane gęsim piórem i quiz wiedzy o średniowiecznym rycerstwie. Muzeum w Łęczycy zastrzega sobie zmiany w ilości konkurencji wobec tego można również spodziewać się niespodzianek. W tym roku na zakres wiadomości potrzebnych do konkursu wiedzy składać się będą:

• podstawowe wiadomości dotyczące osoby rycerza,
• wojskowość w Polsce średniowiecznej,
• rodzaje zaczepnego i ochronnego uzbrojenia rycerza średniowiecznego (budowa, klasyfikacja mieczy, imiona, mity związane z uzbrojeniem),
• podstawowe wiadomości na temat obrzędu pasowania na rycerza,
• obowiązki i przyrzeczenia rycerza,
• podstawowe wiadomości związane z turniejami rycerskimi (ogólne zasady, nagrody),
• encyklopedyczna wiedza na temat historii zabytków łęczyckich i zabytków z najbliższej okolicy w okresie średniowiecza (obecność królów, ważne wydarzenia historyczne)
• wpływ króla Kazimierza na rozwój miasta i zamku w Łęczycy (np. „Łęczyca. Monografia miasta do 1990 roku, pod red. R. Rosin, Łęczyca 2002, s.118, 670-671),

Powyższe informacje można zgromadzić m.in:
- A. Nadolski, Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu, Wrocław 1979
- Przewodniki miasta Łęczyca
Niezbędna wiadomości znaleźć można także w różnorodnych publikacjach popularno-naukowych oraz na stronach internetowych:
http://www.rycerze.org/uzbrojenie-redniowieczne
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowość_w_Polsce_średniowiecznej (za Krzywoustego, w czasach najazdów mongolskich, w czasach Łokietka i Jagiełły)
www.zamki.res.pl (zamek i miasto Łęczyca)

W trakcie trwania turnieju prosimy młodzież o zachowanie czystości na dziedzińcu, „rycerskie” zachowanie w stosunku do przeciwników oraz bezwzględne stosowanie się do wskazówek i poleceń prowadzących konkurencje turniejowe. W przypadku nie przestrzegania poleceń rozważane może być odebranie części punktów. Na uczestników czekać będą ławki dla drużyny, napoje oraz drobny poczęstunek. Prosimy także o pozostawianie swoich rzeczy przy wskazanych przez organizatora miejscach oraz o nieużywanie sprzętów do przeprowadzania konkurencji bez wiedzy prowadzących turniej.
Opiekunów prosimy o imienne listy drużyn w załączniku poniżej (informacje potrzebne do dyplomów), które należy przesłać na adres mailowy: tkucharczyk@muzeumleczyca.pl



Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia