Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich
2017-09-28


Rozpoczęła  się realizacja projektu "Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich", przygotowanego w ramach "Współorganizacji Projektów Kulturalnych" w 2017 r. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Projekt ma na celu przypomnienie i ożywienie umiejętności wykonywania pająków, stanowiących jeden z ważnych elementów tradycyjnego wystroju dawnych chat łęczyckich. Dekorowanie wnętrz,  wykorzystujące bibułowe i słomiane ozdoby (oprócz pająków także wycinanki, bukiety, girlandy, wianuszki) pozostawało charakterystyczne dla naszego regionu do 1914 r.

Jedyną obecnie reprezentantką tradycyjnego łęczyckiego zdobnictwa jest pani Maria Lasota, mieszkanka Gołocic w gminie Witonia. Wykonuje pająki, które są zgodne z regionalną typizacją, wzornictwem i kolorystyką. W ramach projektu poprowadzi warsztaty, w czasie których będzie dzielić się z ich uczestnikami swoją  wiedzą i umiejętnościami oraz zachęcać  do nauki i samodzielnych prób wykonywania pająków. W warsztatach weźmie udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Witoni oraz podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łęczycy. Wykonane przez nich pająki zostaną zaprezentowane w czasie specjalnego spotkania w Muzeum, a następnie zawisną w jako dekoracja w witońskiej Szkole oraz siedzibie TPD.


Wszystkie projekty, realizowane w 2017 r. w ramach "Współorganizacji Projektów Kulturalnych", związane są obchodami Roku Reymontowskiego w województwie łódzkim. Tytuł naszego projektu "Z głowy pod palce..." to cytat z powieści Władysława Stanisława Reymonta Chłopi. Jedna z jej bohaterek - Jagna to zdolna wykonawczyni papierowych dekoracji, zdobiących  chałupę powieściowego Boryny. W jednej ze scen zapytana o pomysły do swoich prac, odpowiada: "(...) a samo tak z głowy pod palce  przychodzi (...) Chłopi t.II, s. 9. 

W ramach projektu, jego uczestnicy pojadą na wycieczkę do Lipiec Reymontowskich, by w miejscowym Muzeum zobaczyć m.in słomiane pająki, charakterystyczne dla regionu łowickiego. Będzie więc okazja porównać i wychwycić różnice między pracami następczyń Jagny Borynowej a naszymi, tradycyjnymi pająkami łęczyckimi.



Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia