Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Łęczyckie Zakłady Górnicze
2022-12-07




WYSTAWA „ŁĘCZYCKIE ZAKŁADY GÓRNICZE 1955 – 1992” JUŻ OTWARTA


Po kilku miesiącach pracy wystawa „Łęczyckie Zakłady Górnicze 1955 – 1992” gotowa była na „Barbórkę 2022” organizowaną przez Miasto Łęczycę. 4 grudnia uroczystego otwarcia wystawy dokonali: Burmistrz Miasta Łęczycy pan Paweł Kulesza; Dyrektor Muzeum pani Hanna Pawłowska oraz emerytowany Dyrektor ds.Technicznych ŁZG pan Bolesław Solarski.


Goście, którzy tłumnie, przybyli na otwarcie wystawy czasowej z trudem mieścili się w stylowych piwnicach Ratusza. Wśród emerytowanych górników i byłych pracowników ŁZG, znaleźli się także członkowie ich rodzin, przedstawiciele władz samorządowych, a także ci łęczycanie, którym bliska sercu jest historia naszego miasta. Dziarskie dźwięki górniczych marszów dochodzące z głośników, już od progu wprowadzały zwiedzających w odpowiedni klimat oraz zapowiadały czekające ich wydarzenia.


Na wystawie prezentujemy eksponaty ze zbiorów muzealnych oraz udostępnione nam przez osoby prywatne - cenne pamiątki rodzinne. Mimo wielu lat, które upłynęły od zamknięcia ŁZG przetrwały w dobrym stanie i w zadziwiającej wręcz różnorodności. Pokazujemy także dokumenty, pochodzące z zasobów Archiwum w Częstochowie i Łęczycy, a także wartościowe artefakty, które pozostają własnością łęczyckich stowarzyszeń i instytucji.


Na wystawie zobaczyć można galowe i robocze mundury górnicze wraz z kolorowymi pióropuszami, odpowiadającymi randze zajmowanych przez ich właścicieli stanowisk. Sporą grupę zabytków tworzą resortowe i zawodowe odznaki, przypinki oraz honorowe dyplomy.

W części, poświęconej pracy pod ziemią znajdują się różnego rodzaju lampy, skórzane kaski górników oraz białe pracowników dozoru. Nie brakuje wyposażenia, zapewniającego bezpieczeństwo pracującym pod ziemią.


Osobną cześć wystawy stanowią dokumenty osobiste, legitymacje zawodowe,przepustki, pieczątki. Jest także miejsce na dokumenty, związane z działalnością Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Stowarzyszenia Inżynierów Techników Górnictwa. Można zobaczyć też unikalne druki firmowe ŁZG, koperty, a także pamiątkowe gadżety. Tę część ekspozycji zamykają pamiątki związane z działalnością ambulatorium zakładowego. Wśród nich zwracają uwagę narzędzia diagnostyczne, używane tam w latach 50. XX w.


Kolejna część wystawy poświęcona jest znaczeniu, jakie ŁZG wniosły w ogólny rozwój Łęczycy i wpłynęły na życie jej mieszkańców. Zagadnienia te zostały przedstawione w aspektach: ekonomicznym, socjalnym, oświatowym, ochrony zdrowia, obyczajowym, sportowym, kulturalnym, jak również wierzeniowym.


Na ekspozycji można zobaczyć eksponaty, związane z funkcjonowaniem kina „Górnik:”, a także działającego przy nim Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Uwagę zwracają instrumenty, należące swego czasu do reprezentacyjnej orkiestry ŁZG. Swoistym ewenementem jest strój estradowy wokalistki zespołu „Łęczanie” z lat 70. XX w. oraz instrumenty członków tego zespołu.


Część poświęconą oświacie ilustrują okolicznościowy dyplom i tableau.


Bogato reprezentowany jest Klub Sportowy „Górnik” Łęczyca. Wśród pamiątek, związanych z długoletnim okresem jego działalności, znajdują się m. in. legitymacje zawodników, fotografie, proporczyki, puchary. Uwagę zwraca sztandar klubowy oraz laurka imieninowa dla prezesa klubu z podpisami zawodników.


Przygotowaliśmy na wystawie kilka scenek rodzajowych, ale wśród nich wyróżnia się „Karczma piwna” ze sporą kolekcją okolicznościowych kufli. Ciekawostką są naczynia ze stołówki pracowniczej z logo ŁZG. Pokaz wspomnieniowych materiałów filmowych uzupełnia tę część wystawy.


Istotnym elementem ekspozycji są 44 tematyczne plansze, które dzięki umieszczonym na nich merytorycznym informacjom, archiwalnym fotografiom i wycinkom prasowym, dopełniają założenia scenariusza wystawy. Zawierają też w sobie treści, dla których nie udało się pozyskać eksponatów. Dotyczy to m. in. takich tematów jak: rekreacja i wypoczynek letni, górnicze hobby czy uroczystości miejskie z udziałem pracowników ŁZG.

Źródłem informacji, dzięki którym plansze te mogły powstać było 12 tomów Kroniki Łęczyckich Zakładów Górniczych z lat 1955 – 1990 oraz artykuły z archiwalnych numerów tygodnika regionalnego „Ziemia Łęczycka” z lat 1956 – 1975. Publikacje te znajdują się w naszych zbiorach.


Interdyscyplinarny charakter ekspozycji sprawia, że mogliśmy pokazać, po raz pierwszy od bardzo długiego czasu, muzealne eksponaty geologiczne, w tym skamieliny z kopalni. Pierwszy raz w całości prezentujemy też muzealną kolekcję rzeźb o tematyce górniczej, autorstwa łęczyckich twórców ludowych.


Zapraszamy serdecznie do oglądania wystawy. Ekspozycja czynna jest od wtorku do piątku w godz. 12.00 – 13.00. Wstęp wolny.


Składając bardzo serdeczne podziękowania osobom oraz instytucjom, które udostępniły eksponaty na naszą wystawę, publikujemy poniżej ich listę.


Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia