Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

„Diabelska” konferencja
2019-10-21

„Diabelska” konferencja


W miniony piątek (18.X.) w gościnnych salach łęczyckiego Ratusza spotkali się uczestnicy konferencji pt. „Diabeł Boruta w dawnej kulturze polskiej”. Było to pierwsze tego typu wydarzenie naukowe z naszym czartem w roli głównej. Wokół jego postaci koncentrowały się bowiem wystąpienia, zaprezentowane przez filologów i historyków z Uniwersytetu Łódzkiego, a równocześnie członków w Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.


Do kreacji postaci Boruty w dramacie Lucjana Rydla „Zaczarowane koło” odniosła się prof. Maria Wichowa. Prof. Małgorzata Domagalska rozpatrywała tego diabła, analizując dramat Kazimierza Glińskiego pt. Boruta. Dr Anita Filipczak - Białkowska omówiła historię diabła Boruty w zbiorze K. W. Wóycickiego pt.Klechdy. Starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi.

Prof.Tadeusz Nowak przedstawił potomków Boruty czyli Boruckich z Borucic, zaś dr Tomasz Stolarczyk przybliżył Borutę i inne polskie diabły szlacheckie w kontekście historycznym. Prof. Andrzej Wicher skupił się na paradoksalnych aspektach diabła w Doktorze Faustusie Christophera Marlowe`a, poszerzając tym samym zakres tematyczny konferencji.


Na zakończenie jej uczestnicy obejrzeli ekspozycję demoniczną,prezentowaną w naszym Muzeum.


Organizatorami wydarzenia byli: Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Muzeum w Łęczycy,Towarzystwo Naukowe Płockie Oddział w Łęczycy oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej.


Przedstawione w czasie konferencji wystąpienia, opracowane i uzupełnione przez ich autorów, staną się podstawą publikacji, która ma swoje miejsce we wspólnych planach wydawniczych TNP/O Łęczyca, TMZŁ oraz Muzeum.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia