Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Dar byłego Cechu Rzemiosł Różnych
2021-08-27


Zbiory muzeum powiększyły się po raz kolejny...


Do zbiorów muzealnego działu historycznego trafił w ostatnich dniach cenny eksponat. To sztandar nieistniejącego już Cechu Rzemiosł Różnych w Łęczycy. Przekazali go przedstawiciele byłego Zarządu Cechu panowie: Bogdan Marynowski oraz Andrzej Kubiak.

Sztandar ten, ufundowany przez łęczyckich rzemieślników, poświęcony został w czerwcu 1981 r. w czasie uroczystości w Klasztorze OO Bernardynów. Jak napisano w Akcie jego poświęcenia miał stanowić: ”(…) społeczną więź rodziny rzemieślniczej oraz symbol trwałości polskiego rzemiosła(...)”

Czas pokazał, że akurat w przypadku rzemiosła łęczyckiego, losy potoczyły się zgoła inaczej.


Warto dodać, że już w grudniu 2019 r. trafiły do naszych zbiorów wartościowe eksponaty, przekazane przez członków Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Łęczycy. Były m. in. pamiątkowe medale, unikalne publikacje oraz insygnia władzy cechowej. Wraz z innymi, posiadanymi wcześniej przez muzeum eksponatami, tworzą dziś cenną kolekcję dokumentującą kilkuwiekowe dzieje rzemiosła i rękodzielnictwa łęczyckiego.


Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia