Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Kilka słów powakacyjnego podsumowania
2021-09-08
Kilka słów powakacyjnego podsumowania

Tegoroczne wakacje już za nami. Zaczęła się szkoła. Miło więc wrócić raz jeszcze wspomnieniami do letnich zajęć, które zorganizowaliśmy dla dzieci na naszym zamku. Odbywały się one pod hasłem "Szkoła rycerska króla Kazimierza". Trwały od 27 lipca do 12 sierpnia br.

Zajęcia miały charakter sportowy, a w czasie ich trwania uczestnicy poznawali zasady szermierki historycznej oraz przygotowywali proste pojedynki na miecze. Ćwiczenia te wpłynęły na poprawę ich kondycji oraz ogólne samopoczucie. Promowały przy tym zasadę współzawodnictwa w duchu far play. Ćwiczenia prowadził Włodzimierz Kierblewski, mistrz szermierczych sztuk walki, przy wydatnej pomocy syna Piotra.

Pan Włodzimierz od lat współpracuje z naszym muzeum. Prowadzi spotkania i warsztaty dla młodych miłośników walki na białą broń. Swoje umiejętności prezentuje także w czasie naszych turniejów rycerskich.

Zajęcia w muzealnej Szkole rycerskiej nie polegały wyłącznie na treningu sportowym.  Wymagały również dużego zaangażowania, pomysłowości i... samozaparcia w uzupełnianiu utraconych kalorii. Oprócz zabawy w szermierzy, uczestnicy warsztatów sprawdzali się również m. in. w rolach kuchcików, przygotowujących proste przekąski. 

  Wszystkie spotkania odbywały się na powietrzu. Pogoda nam dopisała. Przez dziedziniec zamkowy przewinęła się ponad setka dziewczynek i chłopców w wieku od 5 do 12 lat. Wśród nich przeważali oczywiście młodzi mieszkańcy Łęczycy i okolic, ale w tegorocznych muzealnych wakacjach brały też udział dzieci z innych stron kraju (m. in. Śląsk, Wielkopolska), a nawet spoza Polski (Szkocja).

Wiele dzieci uczestniczyło we wszystkich przygotowanych przez nas zajęciach, inne z różnych powodów były tylko na wybranych. Kilkoro uczestników gościło u nas po raz pierwszy, ale większość stanowili stali bywalcy, od lat korzystający z muzealnych propozycji zarówno w okresie ferii zimowych, jak i w czasie wakacji. 

Wszystkich absolwentów tegorocznej wakacyjnej Szkoły rycerskiej króla Kazimierza pozdrawiamy serdecznie. I mamy nadzieję - do zobaczenia.Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia