Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Noc Muzeów w łęczyckim zamku
2017-05-25
Po raz kolejny mieszkańcy Łęczycy i okolic, a także liczni turyści z wielu stron Polski mieli okazję wziąć udział w Nocy Muzeów na zamku w Łęczycy. Przygotowaliśmy w tym roku kilka atrakcji, z których każda warta była uwagi i mamy nadzieję, że zostawiła ślad w pamięci naszych gości. 
Pracownicy merytoryczni prezentowali najciekawsze i najbardziej oryginalne eksponaty z poszczególnych działów. O skarbie srebrnych monet z XIV wieku znalezionym w latach 70. i groszach krakowskich - opowiadała kustosz Patrycja Zasadzka. 
Pochodzący z przełomu XIV/XV wieku miecz z tzw. wilkiem, a stanowiący prawdopodobnie broń rycerza udającego się na bitwę pod Grunwaldem – prezentował kustosz Tomasz Kucharczyk. Płaskorzeźbę z diabłem Borutą, usiłującym przewrócić kolegiatę w Tumie, wykonaną przez Ignacego Kamińskiego z 1957 r., a która otwiera muzealną kolekcję demoniczną –omawiała kustosz Anna Dłużewska – Sobczak. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się konkurs dla uważnych i spostrzegawczych „Igraszki z diabłem Borutą”. Okazało się, że wszyscy uczestnicy tej zabawy nie mieli żadnych problemów ze zlokalizowaniem, ukrytych wśród eksponatów, sylwetek tego czarta. (A myśmy sądzili, że będzie trudno!) Czy na wieży straszy? O tym mogli przekonać się wszyscy, którzy zaryzykowali i weszli w jej mroczną przestrzeń. A tam efekty specjalne w postaci świateł, dymów i piekielnych dźwięków tworzyły niepowtarzalną atmosferę, wpływały na wrażenia i emocje. Nie obeszło się bez pisków, krzyków i ciarek na plecach - słowem strach się było bać! Na dziedzińcu zamkowym, dzięki zabawie historycznej, można było postrzelać z łuku, przymierzyć się do miecza lub założyć na siebie elementy uzbrojenia rycerskiego. 

Do zobaczenia w przyszłym roku! 


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia