Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o ekspoantach
2020-12-30


Pogawędki o eksponatach


Jednym z tradycyjnych zwyczajów regionu łęczyckiego, związanych z Nowym Rokiem był zupełnie już zapomniany sposób jego witania poprzez


Pękanie z batów


Tradycja witania Nowego Roku pękaniem z batów żywa była na terenie regionu łęczyckiego jeszcze w latach międzywojennych.


Kultywowały go zorganizowane grupy młodych mężczyzn, zwykle mieszkańców tej samej wsi lub zatrudnionych w jednym z wielu, funkcjonujących wtedy,na terenie Łęczyckiego majątków.


Rankiem,w pierwszy dzień Nowego Roku mężczyźni gromadzili się przed domem właściciela i składali recytowane wspólnie, wierszowane życzenia. Towarzyszyło im równoczesne, trzykrotne trzaskanie z trzymanych w rękach batów. Były one wyposażone w specjalne pękawki, zrobione z końskiego włosia. Gwarantowały donośny i wyrazisty dźwięk.


Adresaci życzeń zobowiązani byli podjąć uczestników tego ceremoniału specjalnym poczęstunkiem. Po jego zakończeniu i przed odejściem mężczyźni jeszcze raz trzaskali z batów, co zwano odtrzaskiem na podziękowanie.


Powojnie zwyczaj witania Nowego Roku pękaniem z batów odszedł w zapomnienie. Dzisiaj z początkiem Nowego Roku kojarzą się dźwięki fajerwerków i korków, strzelających przy otwieraniu szampana.


Na fotografii:

Stanisław Kopka Powitanie Nowego Roku, 1987r.Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia