Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-10-07


Pogawędki o eksponatach


Przedstawiamy jedną z bardziej intrygujących rzeźb w naszych zbiorach. Nazywa się:


Trud kobiety wiejskiej


Autorem rzeźby jest Andrzej Wojtczak (ur. 1951), mieszkaniec Kutna, który wykonał ją w 1982 r. Praca jest alegorycznym przedstawieniem codziennego życia kobiety wiejskiej. Jest równocześnie artystycznym hołdem, który rzeźbiarz składa kobietom, gospodyniom i matkom, mieszkankom dawnej polskiej wsi. Autor w sposób symboliczny podkreśla, że to im przyszło dźwigać na barkach wszystkie obowiązki polegające na prowadzeniu domu, wychowaniu dzieci, pracy w gospodarstwie i w polu.


W tej oryginalnej, rzeźbiarskiej kreacji twórca posłużył się sugestywną metaforyką. Wyposażył bowiem swoją bohaterkę w wiele par rąk, dzięki którym może ona równocześnie wykonywać określone czynności. I tak kobieta: nosi na rękach dziecko, ubija masło, gotuje, pierze, zamiata, podbiera zboże, rozrzuca nawóz, grabi siano i na dodatek niesie na plecach wiązkę siana. Przygarbiona figura kobiety i jej zmęczona, poorana zmarszczkami twarz podkreślają w tej rzeźbie realizm i czynią ją wiarygodną.

Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia