Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2020-11-05


Pogawędki o eksponatach


Zaglądamy ponownie do przepastnych szaf magazynu numizmatycznego, by zaprezentować jedną z najstarszych monet z naszych zbiorów. To angielski:


Denar (typu Long Cross)


Ta srebrna moneta datowana jest na przełom X/XI wiek, a wybito ją mennicy w Exeter. Uwidoczniono na niej popiersie władcy oraz dwunitkowy krzyż z ramionami, zakończony trójliściem. Średnica denara to 1,90 cm, zaś waga 1,55 g.


Monetę tę bito dla króla Etherleda II, zwanego też Bezradnym, Nierozważnym lub Gnuśnym. Panował w latach 978 – 1013 i 1014 - 1016.


Królem został dzięki matce, która chcąc umieścić syna na tronie, zamordowała swojego pasierba. Krwawe przejęcie władzy przez Etherleda II sprowadziło klątwę, wg której czas jego panowania miał być naznaczony nieszczęściami, gnębiącymi Anglię.

Rzeczywiście. Król otoczony złymi doradcami, jak i sam podejmujący błędne decyzje, narażał swoje państwo na ciągłe najazdy wrogów i grabieże.


Przez historyków uważany jest za jednego z najgorszych władców angielskich.


Monetę znaleziono w latach 60. XX w., na jednej z działek, usytuowanych w okolicach stacji PKP w Łęczycy.


Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia