Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pogawędki o eksponatach
2021-01-05


Pogawędki o eksponatach


Jeszcze na początku naszego stulecia Boże Narodzenie obchodzono uroczyście nie tylko w obrzędach kościelnych, ale także w codziennym życiu domowym. Charakterystycznymi dla tego okresu były formy i sposoby spędzania długich, zimowych wieczorów począwszy od Świąt aż do


Trzech Króli


Ten czas nazywany był tradycyjnie świętymi wieczorami. Spędzano je w domach, w gronie rodzinnym. Były rozmowy, opowieści, wspólne śpiewanie kolęd. Popularnością cieszyły się także wzajemne odwiedziny.


Ostatni ze świętych wieczorów przypadał w wigilię Trzech Króli (5 stycznia). Nazywany także szczodrym wieczorem był szczególnie wyczekiwanym przez dzieci. Przygotowywano dla nich bowiem drobne upominki. Wśród nich nie mogło zabraknąć orzechów, żeby dzieci były jędrne i zdrowe oraz jabłek, które miały je chronić przed bólem gardła.


Osobny podarunek stanowiły specjalne ciastka, bułeczki lub placuszki w kształcie zwierzątek lub figurek, zwane szczodrakami.


W regionie łęczyckim określenie szczodraki zarezerwowana była dla specjalnego rodzaju obrzędowego pieczywa – drobnych precelków, rogalików, różnego rodzaju świderków, ósemek i zawijasków. Dzieci otrzymywały je w podziękowaniu za życzenia i kolędy.


Natomiast samo święto Trzech Króli (6 stycznia) zwano szczodrym dniem. To na pamiątkę hojności trzech monarchów ze Wschodu: Kacpra z Arabii, Melchiora z Persji oraz Baltazara z Indii. To oni przynieśli w darze i złożyli Dzieciątku w stajence betlejemskiej: mirrę, kadzidło i złoto.


Na fotografiach:


Bolesław Grabski Trzej Królowie, 1969 r.

Stanisława Duczyńska Trzej Królowie, 1979 r.

Henryk Adamczyk Szopka, 2004 r.


Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia